Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Montare sistem supraveghere video
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Montare sistem supraveghere video

Buna ziua. Sunt administratorului unui magazin-bar(PFA) in mediul rural. In prezent unitatea este doata cu sistem de alarma de o firma specializata. In viitor as vrea sa imi achizitionez un sistem de supraveghere video atat interior cat si exterior. Din cate stiu amplasarea camerelor video in spatii publice trebuie efectuata de o firma autorizata; dar ma gandesc ca lucrul asta o sa ma ajunga prea scump. Am vorbit cu seful politiei locale din localitatea de unde sunt si mi-a spus astfel: avand sistemul de alarma ca fiind principal, imi pot instala eu camerele dar cu conditia sa il anunt cand fac montajul ca sa imi faca un proces verbal ca detin si un astfel sistem de supraveghere. In cazul asta, folosesc camerele legal? Mentionez ca vor fi 8 camere; 4 interior si 4 exterior.
Trebuie respectate prevederile Legii nr. 333 din 8 iulie 2003 cu modificarile si completarile ulterioare, privind paza obiectivelor, bunurilor si protectia persoanelor.
Nu oricine poate monta camere de supraveghere ci doar firme autorizate in baza unei analize de risc intocmita de o firma autorizata.
Pentru completa informare,studiati
-Decizia nr.52/2012" a Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, decizie publicata in Monitorul Oficial nr. 389 din 11.06.2012.
-Legea nr.333/2003 si actualizarile ei prin :
-Legea nr 40/2010 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 153/2010
-Legea nr 9/2007 - pentru modificarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 30/2007
-OUG nr 16/2005 - pentru modificarea lit. h) a art. 17 din Legea nr. 182/2002 privind protectia informatiilor clasificate si pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2002 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 205/2005
-Normele metodoligice de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor