avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 323 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit din inchiriere/contributii la sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit din inchiriere/contributii la sanatate

Buna ziua !Sunt pensionara si detin impreuna cu fiicele mele un apartament in alta localitate decat cea de resedinta, pe care l-am inchiriat.Vreau sa va intreb daca pe langa impozit trebuie sa ne mai ia la toate ,si contributia la sanatate ,tinand cont ca fiicele sunt salariate si platesc odata aceasta contributie .Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: gustaw , utilizator 17:36, 26 Iulie 2017
Da, conform Cod Fiscal:


ART. 173 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează venituri din cedarea folosinței bunurilor

(1) Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele fizice care realizează venituri din cedarea folosinței bunurilor, cu excepția celor care realizează venituri din arendarea bunurilor agricole în regim de reținere la sursă a impozitului, este diferența dintre venitul brut și cheltuiala deductibilă determinată prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut, diferența pozitivă dintre venitul brut și cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuția de asigurări sociale de sănătate, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la numărul de luni din anul fiscal prevăzut în contractul încheiat între părți, și nu poate fi mai mare decât valoarea a de 5 ori câștigul salarial mediu brut prevăzut la art. 143 alin. (2), în vigoare în anul pentru care se stabilește contribuția.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
VERONICA56 a scris:

Buna ziua !Sunt pensionara si detin impreuna cu fiicele mele un apartament in alta localitate decat cea de resedinta, pe care l-am inchiriat.Vreau sa va intreb daca pe langa impozit trebuie sa ne mai ia la toate ,si contributia la sanatate ,tinand cont ca fiicele sunt salariate si platesc odata aceasta contributie .Va multumesc anticipat.


Dar de ce trebuie să încheiați contractul de închiriere dvs. în calitate de locator, incluzând toate persoanele care sunt coproprietare pe apartament (mamă+fiice)? În acest fel, toate obligațiile fiscale aferente se împart la numărul de coproprietari-locator(i). Puteți să fiți dvs. singură locator în contract, fiicele să vă cedeze dvs. dreptul la încasarea veniturilor din chirie, iar atunci va fi doar o persoană care va plăti contribuțiile legale la stat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 5.5% sanatate la inchiriere Cristi6969 Cristi6969 Buna ziua asi vrea sa stiu si eu daca s a schimbat baza de impozitare in anul 2017 privind cei 5.5 % privind impozitul la sanatate . In cazul in care am o ... (vezi toată discuția)
Cass chirii rex8905 rex8905 Se plătește CASS la veniturile din chirii daca sunt salariat sau pensionar? Daca da ,cat? Multumesc, (vezi toată discuția)
Inchirierea unui spatiu jean59 jean59 Daca doresc ca persoana fizica sa inchiriez un spatiu care este impozitul pe care trebuie sa-l platesc ( cat la suta se ia impozit ) si daca se mai plateste ... (vezi toată discuția)