Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intelegere anulata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intelegere anulata

La cumpararea unui teren m-am inteles cu vecinu sa-i las lui o fantana sapata pe ambele proprietati, adica vine cam 60% pe al lui si restul pe al meu. Dupa o perioada vecinul si-a construit o poarta mica si una mare pentru auto incluzand si partea mea din teren aferent fantanii, dar din motive de omenie m-am razgandit si a zis ca daca fac gard peste partea mea de fantana ma da in judecata pentru ca am sa-i deranjes poarta, adica va fi nevoit sa plateasca alta lucrare. Dar eu n-am sa-i deranjez poarta, pentru ca de la poarta pana la fantana mai sunt aproximativ 2 metri si am sa fac gardul oblic, de la primul stalp dinspre strada catre jumatatea fantanii, stalp de care este sudata poarta lui. Intelegerea a fost facuta verbal fara acte. Sunt constient pentru promisiunea facuta de catre mine dar acest om a dovedit ca nu este un vecin cu caracter (sunt multe jigniri la mijloc). Gresesc cumva daca pica aceasta intelegere? Moral stiu ca da, dar legal? Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~