Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Un mic sfat va rog! - permisul suspendat, accident ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Un mic sfat va rog! - permisul suspendat, accident ușor în Germania

Buna ziua! Numele meu este Tobias Ioan Sebastian locuiesc in germania de doi ani si in data de 11.08.2017 mia fost supendat permisul pentru o luna de zile din cauza vitezei. problema este ca in data de 26.08.2017 am condus masina personala de la servici inapoi catre casa (cu toate ca aveam permisul suspendat) si am lovit o masina la semafor am atinso un pic in spate si iam zgariat vopseaua.Se da o femie jos din masina sa cheme politia am incercat s-o comving sai dau bani dar nici cum nu a vrut......politia si politia.....A trecut o masina de politie pe langa noi si a zis ca mai are de asteptat ca pentru atata nui urgenta (norocul meu) am comvinso pe femeie ca i platesc toata reparatia vopseaua dar acum femeia insista pe asigurare.....la sunat pe consultantul meu aici in nuremberg unde am asigurarea (vorbeste romaneste )iam explicat cum sa intamplat dar nu iam mentionat ca am permisul suspendat...daca apelez la asigurare ma vede ca nu am permis? de bani nu ar fi problema pot plati reparatia masinii si sai dau lafemeie ceva extra sa taca din gura .....dar.....am incercat sa o comving nici cu una nici cu doua asigurarea i trebuie....ce ar fi de facut n situatia mea? cum as putea fac sa evit circumstantele neplacuta pe carea leam provocat din vina mea pentru ca am fost inconstient la ce se poate ajunge?
multumesc anticipat!
28.08.2017 Tobias.
Admin, administrator
Dati-I bani și asigurarea, sa nu se duca la politie.
speedy_gmbh a scris:

Buna ziua! Numele meu este Tobias Ioan Sebastian locuiesc in germania de doi ani si in data de 11.08.2017 mia fost supendat permisul pentru o luna de zile din cauza vitezei. problema este ca in data de 26.08.2017 am condus masina personala de la servici inapoi catre casa (cu toate ca aveam permisul suspendat) si am lovit o masina la semafor am atinso un pic in spate si iam zgariat vopseaua.Se da o femie jos din masina sa cheme politia am incercat s-o comving sai dau bani dar nici cum nu a vrut......politia si politia.....A trecut o masina de politie pe langa noi si a zis ca mai are de asteptat ca pentru atata nui urgenta (norocul meu) am comvinso pe femeie ca i platesc toata reparatia vopseaua dar acum femeia insista pe asigurare.....la sunat pe consultantul meu aici in nuremberg unde am asigurarea (vorbeste romaneste )iam explicat cum sa intamplat dar nu iam mentionat ca am permisul suspendat...daca apelez la asigurare ma vede ca nu am permis? de bani nu ar fi problema pot plati reparatia masinii si sai dau lafemeie ceva extra sa taca din gura .....dar.....am incercat sa o comving nici cu una nici cu doua asigurarea i trebuie....ce ar fi de facut n situatia mea? cum as putea fac sa evit circumstantele neplacuta pe carea leam provocat din vina mea pentru ca am fost inconstient la ce se poate ajunge?
multumesc anticipat!
28.08.2017 Tobias.

Sa zicem ca nu am nici o problema sai dau asigurarea cum ma afecteaza pe mine poate observa asiguratorul ca am permisul suspendat?
Daca nu vreti sa implicati politia trebuie sa faceti intelegere amiabila. Pentru intocmitea dosarului de dauna, pe lângă asigurare trebuie sa dați si certificatul de înmatriculare, copie după permis si documentul de identitate - CI sau pașaport. Fara aceste documente intelegerea amiabilă nu este valabila.
Deci fără permis valabil asiguratorul nu va plăti neavand in dosar valabil.
Nu stiu daca în acest caz asiguratorul este obligat să anunțe si poliția.
Însă accidentul trebuie declarat la politie în lipsa înțelegerii amiabile în termen de 48 ore (în RO). Deci dacă nu o face asiguratorul ar trebui să o facă celălalt participant la trafic.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Gheorghe Florin a scris:

Daca nu vreti sa implicati politia trebuie sa faceti intelegere amiabila. Pentru intocmitea dosarului de dauna, pe lângă asigurare trebuie sa dați si certificatul de înmatriculare, copie după permis si documentul de identitate - CI sau pașaport. Fara aceste documente intelegerea amiabilă nu este valabila.
Deci fără permis valabil asiguratorul nu va plăti neavand in dosar valabil.
Nu stiu daca în acest caz asiguratorul este obligat să anunțe si poliția.
Însă accidentul trebuie declarat la politie în lipsa înțelegerii amiabile în termen de 48 ore (în RO). Deci dacă nu o face asiguratorul ar trebui să o facă celălalt participant la trafic.

Ok si daca ajung cumva ,ceea ce mi se pare imposibil sa platesc din buzunarul meu tot fara a intocmi alte acte.....se poate?
E cam riscant si iata de ce:
Accidentele uşoare trebuie declarate în cel mult 24 de ore de la producerea lor, acesta fiind termenul maxim prevăzut de lege. În caz contrar, şoferilor li se reţin permisele de conducere pentru 30 de zile, chiar dacă nu sunt vinovaţi de producerea accidentului.
Asa cum spuneam, constarea amiabilă e posibilă doar în cazul unui accident soldat cu avarii, poate scuti șoferii nu numai de drumul la Poliţie, dar şi de eventuala sancţionare, în cazul în care sunt găsiți vinovați de producerea evenimentului.
Această procedură în caz de accident rutier se aplică fără că documentele de constatare să mai fie întocmite de Poliţie, cu condiţia ca formularul de constatare amiabilă să fie completat şi semnat de către ambii şoferi implicaţi în accident.
Practic, acest document înlocuieşte procesul-verbal de constatare întocmit de Poliţie.
Cu acest formular, păgubitul se poate adresa direct societăţii de asigurare, care are obligaţia să îndeplinească formalităţile pentru deschiderea dosarului de daună, să constate pagubele şi să elibereze „dovada” de reparaţie a maşinii.

În situaţiile de mai sus referitoare la accidentele auto în urma cărora au rezultat doar avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale, repararea vehiculelor se face pe baza documentului de constatare eliberat de unitatea de poliţie ori, după caz, de societăţile din domeniul asigurărilor.

La solicitarea poliţiei rutiere, societăţile din domeniul asigurărilor comunică în termenul stabilit de aceasta copii ale documentelor referitoare la constatările amiabile de accidente înregistrate în evidenţa acestora sau alte date expres cerute, în condiţiile legii.