Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Sume provizionate achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Sume provizionate achizitii publice

Stiu ca sumele provizionate se folosesc de regula in contractele FIDIC.
As dori mai multe detalii, cum ar fi:ce reprezinta, exemple daca se poate, care e diferenta fata de diverse si neprevazute, trebuie prevazute de la nivelul doc atribuire?,etc
Admin, administrator
nici un raspuns?
Provizioanele sunt instrumente contabile de corelare a inregistrarilor scriptice cu realitatea economica faptica.Ele sunt simple conventii contabile, care impiedica distribuirea catre actionari a anumitor sume din profitul intreprinderii.

Prin non-distributie, ele au un oarecare efect asupra disponibilitatilor banesti ale intreprinderii (inlatura o cauza majora a diminuarii acestora – plata dividendelor), dar nu inseamna propriu-zis nici o restrictie operationala de a se dispune de aceste sume pentru activitatea curenta.Din punct de vedere financiar, se poate spune ca provizioanele duc la intarirea capitalizarii firmei pentru a se putea face fata unor deprecieri, cheltuieli sau riscuri viitoare. In cazul in care valoarea de piata este inferioara valorii de intrare (costului istoric) al bunului, va trebui sa analizati si sa decideti natura deprecierii.
O depreciere ireversibila o veti inregistra pe seama amortizarii, in timp ce o depreciere pe care o considerati reversibila o veti inregistra ca provizion, lasand intact costul istoric al bunului respectiv.
Exemplu:
Presupunem ca o intreprindere detine o cladire administrativa in zona centrala a orasului, procurata cu o valoare de achizitie de 180.000 euro, o sectie de productie aflata intr-o localitate rurala invecinata, procurata cu o valoare de achizitie de 60.000 euro, si un depozit, aflat pe soseaua de centura a orasului, construit la o valoare totala de 75.000 euro.
In urma inventarierii cu ajutorul unor experti imobiliari, valorile de piata ale cladirilor se prezinta astfel:

Denumire obiectiv Valoare de inregistrare Valoare in urma inventarierii
Cladire administrativa 180.000 160.000
Sectie auxiliara 60.000 60.000
Depozit 75.000 100.000
Se constata: deprecierea, cu 20.000 euro, a cladirii administrative – in urma supraofertei de spatii de birouri in centrul orasului; mentinerea constanta a valorii sectiei auxiliare;
cresterea de valoare, cu 25.000 euro, a depozitului pe soseaua de centura – datorita perspectivelor de dezvoltare industriala a zonei.
Principiul prudentei ne interzice sa sporim valoarea de inregistrare a cladirii care s-a apreciat. Plusul de valoare ar urma sa fie recunoscut numai in cazul vanzarii cladirii, ca profit.
De asemenea, nu putem utiliza plusul de valoare pentru a compensa deprecierea in reversibila cazul cladirii administrative – aceasta depreciere trebuie sa fie integral provizionata:
6813 „Cheltuieli de exploatare = 2912 „Provizioane pentru deprecierea constructiilor“ privind deprecierea imobilizarilor“
Daca se constata ca pierderea de valoare este ireversibila, provizionul pentru depreciere poate fi stornat si valoarea deprecierii poate fi inregistrata pe seama amortismentelor la cladirea respectiva.
In situatia reducerii valorii juste a unui element de pasiv – de exemplu, diminuarea unei datorii in valuta prin aprecierea monedei nationale – reducerea nu trebuie inregistrata decat odata cu stingerea acestui element de pasiv.
Aprecierile de valoare ale elementelor de pasiv se vor reflecta insa prin crearea de provizioane.
Pentru a elimina influentele inflatiei, exprimam valorile exemplificate intr-o moneda stabila. In practica, valorilor in lei li se aplica indicele de corectie la inflatie, dupa care se constata o crestere sau o scadere de valoare in termeni reali.