Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie de somaj

pentru un salariat care intra in somaj la 01.10.2009 si are salariul de baza 1507 lei si a realizat urmatoarele venituri in ultimele 12 luni :
careeste indemnizatia de somaj tinand cont ca este contabil cu studii medii?
Calculul concret nu il pot face,deoarece nu ati specificat niste parametriii importanti :vechimea in munca.Aceasta conteaza la calcul,pentru ca sunt niste procente pentru fiecare caz in parte.Va redau cotele pentru fiecare caz,in lipsa altor detalii :
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia.
Sumele se aplica astfel:
- 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
- 5% pentru un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 7% pentru cel putin 10 ani;
- 10% pentru cel putin 20 de ani.

Indemnizatia de somaj se acorda somerilor pe perioade stabilite diferentiat in functie de stagiul de cotizare:
- 6 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
- 9 luni pentru cel putin 5 ani;
- 12 luni pentru un stagiu mai mare de 10 ani.

Obligatiile beneficiarilor de indemnizatii de somaj

Persoanele care beneficiaza de “somaj“ au urmatoarele obligatii:
- sa se prezinte lunar pe baza programarii sau ori de cate ori sunt solicitate la agentia pentru ocuparea fortei de munca unde sunt inregistrate pentru a primi sprijin in vederea incadrarii in munca;
- sa comunice in termen de 3 zile agentiei la care sunt inregistrate orice modificare a conditiilor care au condus la acordarea drepturilor;
- sa participe la serviciile pentru stimularea ocuparii si de formare profesionala oferite de agentia la care sunt inregistrate;
- sa caute activ un loc de munca .

Plata indemnizatiei de somaj inceteaza in urmatoarele situatii:
- la data incadrarii in munca pentru o perioada mai mare de 12 luni;
- la data cand realizeaza din activitati autorizate venituri lunare mai mari decat indemnizatia de somaj;
- la 90 de zile de la data emiterii autorizatiei de functionare pentru a desfasura activitati independente sau a certificatului de inmatriculare daca realizeaza venituri lunare mai mari decat indemnizatia de somaj;
- la data refuzului nejustificat de a se incadra conform pregatirii sau nivelului studiilor intr-un loc de munca situat la o distanta de cel mult 50 km de localitatea de domiciliu;
- la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocuparii si de formare profesionala sau la data intreruperii acestora din motive imputabile persoanei;
- daca perioada de pensionare pentru invaliditate depaseste 12 luni;
- la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, de la data solicitarii pensiei anticipate sau la data cand pensia de invaliditate devine nerevizuibila;
- la data plecarii in strainatate a beneficiarului pentru o perioada mai mare de 3 luni;
- la data inceperii executarii unei pedepse privative de libertate pentru o perioada mai mare de 12 luni;
- in cazul decesului beneficiarului;
- la data admiterii intr-o forma de invatamant in cazul absolventilor, persoane asimilate somerilor.
Lelia Ionescu, Contabil
Buna ziua!
Am un salariat care va intra in somaj incapnd cu luna noiembrie. As vrea sa-i calculez cuantumul indemnizatie de somaj. Stiu ca este suma dintre 75% din salariul minim brut pe economie si, in cazul lui, 10% din media salariilor brute pe ultimele 12 luni. Problema mea este ca el a fost in somaj tehnic cu ordonanta 18/28.03.2009 in cateva luni si baza lui de calcul este mai mica, de exemplu, are luni in care in loc sa aibe 1400 baza de calcul are doar 600 sau are si concediu medical, acolo are 310 baza de calcul. il va afecta la calcului indemnizatiei de somaj?:(