Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata defalcata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata defalcata tva

As vrea sa stiu daca societatea care doreste sa opteze pentru plata defalcata a tva de la 01 octombrie 2017 si nu are tva la incasare, a depus decont si a achitat tva pentru facturi pe care le va incasa dupa 01 octombrie (incasare 30-60-90 zile), la fel si plati catre furnizori , va aplica split tva si pentru acestea ?
Nu, OG 23/ 2017:

Art. 22.
(2) În perioada 1 octombrie 2017-31 decembrie 2017, prevederile art. 1-15 se aplică opţional. Persoanele impozabile prevăzute la art. 2 alin. (1) care optează pentru plata defalcată a TVA în perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017 notifică organul fiscal competent şi aplică mecanismul începând cu ziua următoare celei în care sunt publicate în Registrul persoanelor care aplică plata defalcată a TVA prevăzut la alin. (3), pentru facturile emise şi avansurile încasate începând cu această dată.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua, multumesc