Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit salariu

In cazul unui salariat cu contract de munca de 4 ore, cum se plateste impozitul pe salariu ? Calculat la cele 4 ore conform contract de munca sau se plateste impozit pentru 8 ore chiar daca angajatul lucreaza doar 4 ??
Va rugam sa ne lamuriti in acest sens !
Multumim !
Impozitul pe salarii si contributiile care intra in obligatia salariatului se platesc pentru 4 ore.
Multumesc frumos pentru raspuns ! Dar impozitul in cazul angajatorului pentru un angajat cu contract de munca de 4 ore, cum se plateste impozitul ? pentru 4 ore, conform contract de munca sau la 8 ore ?

Multumesc !
Impozitul pe salariu se retine doar de la salariat. Angajatorul nu are in obligatiile sale impozit pe salarii.
Buna seara !
Deci sa inteleg ca CAS si platile la BugetulASIGURARILOR SI FOND SPECIAL se platesc pentru angajatul cu contract de munca de 4 ore , tot ca pana in prezent: 4 ore si nu 8 ore ??
Va rog sa ma lamuriti, pe motiv ca am primit informarea ca din aceasta luna nu se mai platesc CAS si ASIG. FD SPECIAL pentru 4 ore la angajatul cu contract de ,munca de 4 ore ci se vor plati impozite aferente pentru 8 ore, chiar daca contractul de munca este pentru 4 ore !!
Va rog sa ma lamuriti !
Multumesc frumos !