avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa

Buna ziua, as vrea sa stiu daca este corect program de lucru 8 h/zi inclusiv pauza de masa de 30 min. ; adica condica de prezenta arata asa:
-venit la 8.00 plecat la 16.00 (si consider si pauza de masa in acest interval;
-venit la 10.00 plecat la 18.00 (si consider si pauza de masa in acest interval;
-pontat 8h/zi
multumesc
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 14:22, 16 Octombrie 2017
Esye corect , daca pauza de masa este inclusa in programul de 8 ore/zi.
Ultima modificare: Luni, 2 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc pentru raspuns. In condica de prezenta in ce masura se pot face corecturi?
Numai cu aprobarea conducerii angajtorului, in opinia mea, este posibil asa ceva,.
Multumesc pentru raspuns. In legatura cu calcularea / retinerea /plata salariilor si plata contributiilor incepand cu 2018, aveti ceva concret cum se va lucra? un studiu de caz m-ar ajuta sa-mi dau seama mai bine cum va fi din 2018.
Pana la aparitia actului normativ, cred ca este preamatura o discutie pe aceasta tema.

Alte discuții în legătură

Program flexibil de lucru AndradaCristu AndradaCristu Buna ziua, daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire: in cazul in care unitatea doreste sa ofere program flexibil angajatilor, cum se specifica acest aspect in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! stie cineva daca legea permite ca in cadrul primariilor, ... Rulea Rulea Buna ziua! Stie cineva daca legea permite ca in cadrul primariilor, vinerea poate fi zi scurta? Adica programul sa fie de 5-6 ore in loc de 8 ore cum prevede ... (vezi toată discuția)
Codul munci duduvasile duduvasile Buna ziua , vreau sa va intreb daca in cele 8 ore de lucru /zi este prevazuta si o pauza de masa? Timpul alocat pauzei de masa trebuie recuperat? (vezi toată discuția)