Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa

Buna ziua, as vrea sa stiu daca este corect program de lucru 8 h/zi inclusiv pauza de masa de 30 min. ; adica condica de prezenta arata asa:
-venit la 8.00 plecat la 16.00 (si consider si pauza de masa in acest interval;
-venit la 10.00 plecat la 18.00 (si consider si pauza de masa in acest interval;
-pontat 8h/zi
multumesc
Esye corect , daca pauza de masa este inclusa in programul de 8 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc pentru raspuns. In condica de prezenta in ce masura se pot face corecturi?
Numai cu aprobarea conducerii angajtorului, in opinia mea, este posibil asa ceva,.
Multumesc pentru raspuns. In legatura cu calcularea / retinerea /plata salariilor si plata contributiilor incepand cu 2018, aveti ceva concret cum se va lucra? un studiu de caz m-ar ajuta sa-mi dau seama mai bine cum va fi din 2018.
Pana la aparitia actului normativ, cred ca este preamatura o discutie pe aceasta tema.