Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda politia locala, motivarea instantei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda politia locala, motivarea instantei

Pe scurt, am fost oprit de politia locala pt o presupusa circulatie pe interzis. Am fost oprit la 3 strazi distanta, masina politiei locale a venit dupa mine cu girofarele albastre si sirena, incercand sa ma faca sa opresc. Cunoscand semnificatia luminii albastre, am incetinit doar. Apoi au trecut in fata mea, depasindu-ma si blocandu-ma in trafic. Le-am explicat apoi ca fac un abuz incercand sa ma opreasca in acest mod si ca ma sanctioneaza la oug195/2002 unde nu ar avea drept. Au plecat. Dar, m-au urmarit si au chemat un echipaj de la Politia Romana care m-a oprit si mi-a cerut actele. Nu am fost sanctionat atunci de niciunul dintre politisti. Dupa aproape 2 luni mi-au venit acasa doua procese verbale, unul pt circulatie pe interzis si celalalt pt ca nu am vrut sa ma legitimez politistului local, amenzi date de politia locala.

Am facut contestatie, dar mi-a fost respinsa. As vrea sa fac apel, dar nu stiu daca am sanse. Totusi, decizia ICCJ chiar daca nu se refera la articolele pt care am fost sanctionat, arata ca la oug 195 pot da sanctiuni doar politistii din cadrul politiei romane.

Motivarea instantei este: "Astfel, referitor la criticile privind procesul verbal de contravenţie seria AX nr.
337095/04.03.2017, în esenţă, petentul a susţinut că acesta este lovit de nulitate
întrucât poliţistul local care l-a întocmit nu are competenţă să îl încheie, această
competenţă revenind numai poliţiştilor rutieri.
Această susţinere este nefondată, întrucât prin Legea nr. 155/2010, respectiv
prin art. 7 lit. h din acest act normativ, i s-a atribuit în mod evident poliţistului local
competenţa de a constata contravenţii şi de a aplica sancţiuni pentru încălcarea
normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul
interzis.
Or, contravenţia săvârşită de petent este una care se încadrează în ipotezele
prevăzute de art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010. Petentul a fost sancţionat pentru
încălcarea normelor legale privind accesul interzis, aşa încât poliţistul local avea
competenţa de a constata contravenţia şi de a aplica sancţiunea.
Prin prisma Legii nr. 155/2010 nu există nicio dispoziţie care să prevadă că
pentru a aplica sancţiuni contravenţionale la regimul circulaţiei rutiere conform O.U.G.
nr. 195/2002, ar trebui să existe o dispoziţie a Inspectoratului General al Poliţiei
Române, prin care agentul constatator în cauză să fie desemnat ca poliţist rutier.
Trebuie subliniat că potrivit art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010 poliţistul local nu
are o competenţă generală cu privire la orice contravenţie prevăzută de O.U.G. nr.
195/2002, ci are o competenţă specială numai cu privire la constatarea contravenţiilor
şi aplicarea sancţiunilor pentru încălcarea normelor legale privind strict oprirea,
staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis.
Nu este obligatoriu ca respectiva contravenţie să fie prevăzută printr-o hotărâre a
Consiliului Local Timişoara, aşa cum în mod eronat susţine petentul, fiindcă legiuitorul
foloseşte în art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010 sintagma „încălcarea normelor legale
privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis.”
Se poate observa că legiuitorul, prin folosirea sintagmei „încălcarea normelor
legale” nu distinge între legi şi alte acte normative, ceea ce înseamnă că nici cel care o
aplică nu trebuie să distingă. În acest sens, este evident că prin sintagma „încălcarea
normelor legale” trebuie să avem în vedere şi dispoziţiile O.U.G. nr. 195/2002 şi H.G. nr.
1391/2006 , întrucât textul foloseşte o formulare generală.
De asemenea, trebuie observat că art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010 nu este o
normă generală raportat la dispoziţiile O.U.G. nr. 195/2002, ci dimpotrivă, este o normă
specială în raport cu O.U.G. nr. 195/2002, care acordă competenţă specială poliţistului
local de a constata contravenţii şi aplica sancţiuni în materie rutieră, în ipotezele strict
prevăzute de acest text de lege, respectiv art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010.’
MXO95, utilizator
Parerea mea personala este ca sansele in cazul unui apel sunt minime.
Dvs in judecata pe fond v-ati axat pe contestarea dreptului politiei locale de a va sanctiona si nu pe demonstrarea nevinovatiei dvs.
Hotararea ce doriti sa o contestati este bine motivata in acest sens.
Dar daca ma axez pe faptul ca procesul verbal mi-a fost redactat in lipsa si nu am avut posibilitatea sa-mi exprim obiectiunile? Politia locala nu a incheiat pe loc procesele verbale, ci acestea venindu-mi acasa dupa aproape 2 luni. Putea sa le incheie atunci pe loc, cand am fost oprit de un echipaj de la Politia Romana, dar nu au facut-o. Si decizia ICCJ chiar daca nu se refera la articolele pentru care am fost sanctionat, ci la unele similare, care sunt cuprinse tot in oug195/2002, nu ar schimba rezultatul ? Va multumesc
PV pot fi întocmite în lipsa. Asta nu va atinge în nici un fel drepturile. Dacă aveți obiectiuni puteti , asa cum ati facut de altfel, să le formulati în instanță.

Gheorghe Florin a scris:

Parerea mea personala este ca sansele in cazul unui apel sunt minime.
Dvs in judecata pe fond v-ati axat pe contestarea dreptului politiei locale de a va sanctiona si nu pe demonstrarea nevinovatiei dvs.
Hotararea ce doriti sa o contestati este bine motivata in acest sens.

Buna ziua! Am o întrebare legat de un articol al doamnei Simona Voiculescu din 4decembrie 2017 si care se refera acordarea de prerogative sporite pentru polițiștii locali in materie de contravenții rutiere.Am un dosar pe rol legat de aceasta problema si as vrea sa arat ca la data la care eu am fost sancționat(Octombrie 2017),polițistul local nu avea competentă pentru a face acest lucru deoarece aceasta i-a fost acordată la o data ulterioară prin modificările aduse de parlament la ordonanta 195/2002.M-ar interesa in mod special data la care s-a modificat ordonanța in camera deputaților.Multumesc!