Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... vechime_promovare in grad
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

vechime_promovare in grad

la calcularea vechimii necesare pentru promovarea in grad...se tine cont si de concediul pentru sarcina si lauzie, reprezentand cele 126 de zile?
va multumesc!
evident
in perioada concediului pt sarcina si lauzie se SUSPENDA raportul de serviciu...prin urmare, in ce act normativ se prevede ca acest concediu constituie vechime de care se tine cont la promovarea in grad?:-/
pai daca stiti raspunsul de ce mai intrebati?
pai, nu stiu raspunsul sigur...de asta intreb.#-o
1. concediul pt cresterea copilului constituie vechime in munca, numai ca nu constituie vechime pt avansare in trapta sau promovare in grad (nu stiu nici daca se tine cont la acordarea sporului pt transele de vechime);
2. concediul pt sarcina si lauzie are regimul unui concediu medical...prin urmare. se tine sau nu cont de el la vechime?
3. in prima situatie se suspenda raportul de serviciu din initiativa functionarului public care solicita aceasta pt cresterea copilului, iar in a doua situatie se suspenda raportul de serviciu, dar concediul ti-l plateste autoritatea publica cu care ai acest raport:P
Legea nr. 188/1999
"Art. 96
(4) Perioada suspendării raporturilor de serviciu în condiţiile art. 94 alin. (1) lit. c) şi art. 95 alin. (1) lit. c) se consideră vechime în funcţia publică."
Concediul de sarcina si lauzie, este asimilat concediului medical, de altfel, se si plateste in regim de concediu medical. Perioada de suspendare nu constituie vechime in functia publica, pentru ca nu se incadreaza in prevederile art. 96. :)