Forum Discuţii juridice Executare silită Termen prescriptie amenzi circulatie
Discuție deschisă în Executare silită

Termen prescriptie amenzi circulatie

Buna ziua !
Am primit o adresa de poprire de la Primarie, pentru un angajat care a primit amenzi de circulatie in 2008 si 2009. Art 215 din Codul de Procedura
Fiscala precizeaza ca amenzile contraventionale se prescriu dupa o perioada de 5 ani. Este corect sa-i pun salariatului poprire pe salariu ?
Prescriptia nu se constata din oficiu sau de oricine ci, la cerere numai de instanta de judecata. Prin urmare d.voastra in calitate de tert poprit aveti obligatia legala sa dati curs popririi, altfel sinteti pasibili de sanctiuni aspre.
Salariatul poate intenta o actiune la judecatorie, contestatie la executare silita, in care va invoca el prescriptia.