avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal

Buna ziua! Am primit o citatie acasa a verisorului meu si in citatie scrie ca trebuie sa se prezinte la tribunal in calitate de suspect in cauza privind accesul fara drept la un sistem informatic.. puteti sa imi spuneti va rog ce inseamna?? Multumesc mult.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este o infracțiune.
În funcție de situație se poate ajunge si la arest preventiv.
Conteaza si ce a facut mai exact.

Are dreptul de a merge însoțit de avocat la audiere daca isi permite ca sa stie cum sa se apere.
Ultima modificare: Vineri, 17 Noiembrie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 77 c.p.p.
Suspectul
Persoana cu privire la care, din datele şi probele existente în cauză, rezultă bănuiala rezonabilă că a săvârşit o faptă prevăzută de legea penală se numeşte suspect.
ART. 360*) c.p.
Accesul ilegal la un sistem informatic
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită cu privire la un sistem informatic la care, prin intermediul unor proceduri, dispozitive sau programe specializate, accesul este restricţionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
#CIN
*) Conform art. 366, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 360 se pedepseşte.

Comentariu
Legislaţie anterioară

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 42 alin. (1) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (2): art. 42 alin. (2) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (3): art. 42 alin. (3) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003


Daca citatia provine de la Tribunal ar fi trebuit sa fie inculpat, poate este vorba de Parchetul de pe langa Tribunal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spargerea unui calculator se pedepseste? robyr130 robyr130 Buna , am spart calculatorul cuiva, creand un keylogger personal pentru a afla daca persoana respectiva imi vorbea pe la spatele meu si zicea tot felul de ... (vezi toată discuția)
Infractiuni informatice in noul cod penal 2014 enacherobert enacherobert Buna ziua, am un proces deschis din cauza unor infractiuni informatice, am cautat pe internet dar nu am reusit sa gasesc ceva concret.Stie cineva ce schimbari ... (vezi toată discuția)
Furt intre concubini !!! paul_codrin paul_codrin Buna ziua,va rog sa imi dati un sfat in sensul ca in urma unei certuri si discutii cu concubina mea am fost reclamat de aceasta pt furt.intr o ordine de idei ... (vezi toată discuția)