Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal

Buna ziua! Am primit o citatie acasa a verisorului meu si in citatie scrie ca trebuie sa se prezinte la tribunal in calitate de suspect in cauza privind accesul fara drept la un sistem informatic.. puteti sa imi spuneti va rog ce inseamna?? Multumesc mult.
Este o infracțiune.
În funcție de situație se poate ajunge si la arest preventiv.
Conteaza si ce a facut mai exact.

Are dreptul de a merge însoțit de avocat la audiere daca isi permite ca sa stie cum sa se apere.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
ART. 77 c.p.p.
Suspectul
Persoana cu privire la care, din datele şi probele existente în cauză, rezultă bănuiala rezonabilă că a săvârşit o faptă prevăzută de legea penală se numeşte suspect.
ART. 360*) c.p.
Accesul ilegal la un sistem informatic
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită cu privire la un sistem informatic la care, prin intermediul unor proceduri, dispozitive sau programe specializate, accesul este restricţionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
#CIN
*) Conform art. 366, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 360 se pedepseşte.

Comentariu
Legislaţie anterioară

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 42 alin. (1) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (2): art. 42 alin. (2) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (3): art. 42 alin. (3) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003

Daca citatia provine de la Tribunal ar fi trebuit sa fie inculpat, poate este vorba de Parchetul de pe langa Tribunal.