Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor in caz de deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor in caz de deces

Tatal meu fost pensionar a decedat,im consecinta am beneficiat de un ajutor de inmormantare care l-am ridicat de la Casa de Pensii,angajatorul meu (bugetar) ce obligatii legale are fata de mine,zile libere,compensatii banesti?multumesc
1. Modul de acordare de zile libere platite pentru evenimente familiale nu a fost si nici nu este prevazut in Codul muncii.

2. Procedura de acordare , numarul acestor zile trebuie sa fie reglementate in c.cm. aplicabil angajatorului sau in Regulamentul intern al acestuia.

În lipsa unor astfel de prevederi nu exista obligativitatea acordării în sarcina angajatorului.

3. Codul muncii:
Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

4. Angajatorul poate acorda ajutor de inmormantare numai daca este prevazut in contractul colectiv de munca aplicabil sau în regulamentul intern al acestuia .
Cornel Vasile, Consilier juridic