Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestație la P.V.C.C rovignete
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestație la P.V.C.C rovignete

După ce am făcut contestație la un proces verbal de constatare și contravenție la judecătoria Galați,am primit de la primăria municipiului o somație cu executare silită la același P.V.C.C. Menționez că, judecătoria Galați nu m-a înștiințat în nici un fel de stingerea litigiului. Am nr.de dosar cu ștampila registraturii.
judecătoria Galați nu m-a înștiințat în nici un fel de stingerea litigiului.

Daca cunoasteti numarul dosarului puteti urmari solutia pe scurt dispusa de instanta,accesand site-ul instantei de judecata
In momentul in care ati contestat in instanta amenda ati informat emitentul PV ?
OG 2/2001
Articolul 31
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.
(2) Partea vătămată poate face plângere numai în ceea ce privește despăgubirea, iar cel căruia îi aparțin bunurile confiscate, altul decât contravenientul, numai în ceea ce privește măsura confiscării.

Articolul 32
(1) Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.

(2) Controlul aplicării și executării sancțiunilor contravenționale principale și complementare este de competența exclusivă a instanței prevăzute la alin. (1)

(3) Plângerea suspendă executarea. Plângerea persoanelor prevăzute la art. 31 alin. (2) suspendă executarea numai în ceea ce privește despăgubirea sau, după caz, măsura confiscării.
Din delăsare,nu.
Nu aveați obligatia de informare a celui care a emis PV.

Puteți intra pe portalul judecătoriei cu numele dvs și veți găsi detalii cu privire la contestatiamina dvs.