avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariile functionarilor publici din primarii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariile functionarilor publici din primarii

Buna ziua,
Ca urmare a faptului ca de la 1 ian.2018 salariul minim pe economie va fi 1900 lei, salariile personalului din primarii, respectiv functionari publici si personal contractual, se determina prin inmultirea coeficientului stabilit in luna iulie 2017 ( prin HCL) cu 1900?
Cel mai recent răspuns: buia , utilizator 13:02, 14 Decembrie 2017
Si eu as vrea sa stiu asta!
Pe de alta parte, in L 153/2017 la art 38 - 3 se arata ca: ... cuantumul brut se majoreaza cu 25% fata de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim 1900 lei - cuprinde si majorarea de 25%, care se aplica de la 01.01.2018 ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rof frumos sa ma ajutati sa inteleg: - daca salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată de 1900 lei care se va acorda ... (vezi toată discuția)
Salariu functionar public-consilier asistent LIA VRANCEANU LIA VRANCEANU Buna ziua. Avand in vedere prevederile Legii nr. 153/2017,privind salariile bugetarilor ,va rog sa ma lamuriti si pe mine ,cum se calculeaza salariul unui ... (vezi toată discuția)
Pentru personalul promovat - se mai da spor de conditii de munca /din 01.01.2018 ? oanaportar oanaportar Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi explicati ce diferenta este intre un salariat promovat in grad profesional superior si un nou angajat ? Nu stiu ... (vezi toată discuția)