Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurat un pfa cu venit pe 2017 sub nivelul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurat un pfa cu venit pe 2017 sub nivelul salariului minim brut din 2018?

Daca voi avea venituri sub nivelul salariului minim brut pe tara in anul 2018 si nu voi avea de platit cas si cass voi fi considerat contributor la sanatate? Va conta ca am cotizat ca salariat timp de 42 de ani? Voi beneficia de servicii medicale fara probleme sau sunt obligat sa platesc cass la nivelul salariului minim brut desi eu nu mai am venituri lunare de acest nivel? Va multumesc.
george-neagu, moderator
Revenire mai explicita : sunt pensionat anticipat din cauza inchiderii societatii unde am lucrat.Conform legii nu pot cumula pensia anticipata cu veniturile din PFA si am ales sa nu activez pensia pana ce nu implinesc varsta de pensionare definitiva.Veniturile din PFA vor fi sub nivelul salariului minim brut comunicat pentru 2018.Deci nu voi fi obligat sa platesc cas si cass. In aceste conditii cum pot beneficia de calitatea de asigurat la sanatate? Trebuie sa contribui la nivelul salariului minim brut desi veniturile sunt sub nivel?De ce nu ne lasa legiuitorul sa cumulam pensia cu veniturile din pfa? Voi fi un pensionar prea bogat? Va multumesc.