Forum Discuţii juridice Achiziţii publice proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

proces verbal de contraventie

Buna ziua,
Doresc sa contest un proces verbal de constatare a contraventiei incheiat de Agentia Nationala de Reglementare si Monitorizare a Achizitiilor Publice, contravenient fiind Primaria Mun. Buc.
Care este instanta competenta?
ORDIN Nr. 107 din 6 iulie 2009 pentru aprobarea Regulamentului privind supravegherea modului de atribuire a contractelor de achizi_ie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice si a contractelor de concesiune
de servicii
Art. 9 - (1) După verificarea documentelor puse la dispoziţia echipei de control, în măsura în
care s-au constatat fapte care potrivit reglementărilor legale constituie contravenţii, vor fi
încheiate procese-verbale de constatare a contravenţiilor.
(2) Constatarea contravenţiilor, aplicarea sancţiunilor contravenţionale, utilizarea căilor de
atac împotriva procesului-verbal de constatare si sancţionare a contravenţiilor, precum si
executarea sancţiunilor contravenţionale se efectuează în conformitate cu dispoziţiile
procedurilor stabilite prin legislaţia în vigoare privind regimul juridic al contravenţiilor.
Extras din ART. 32 OG 2/2001
(2) Plângerea împreună cu dosarul cauzei se trimit de îndată judecătoriei în a carei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia.

In concluzie, instanta competenta este judecatoria sectorului primariei sanctionate contraventional.

multumesc frumos pentru raspuns