avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

proces verbal de contraventie

Buna ziua,
Doresc sa contest un proces verbal de constatare a contraventiei incheiat de Agentia Nationala de Reglementare si Monitorizare a Achizitiilor Publice, contravenient fiind Primaria Mun. Buc.
Care este instanta competenta?
Cel mai recent răspuns: Maria Tessa , utilizator 14:43, 14 Octombrie 2009
ORDIN Nr. 107 din 6 iulie 2009 pentru aprobarea Regulamentului privind supravegherea modului de atribuire a contractelor de achizi_ie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice si a contractelor de concesiune
de servicii
Art. 9 - (1) După verificarea documentelor puse la dispoziţia echipei de control, în măsura în
care s-au constatat fapte care potrivit reglementărilor legale constituie contravenţii, vor fi
încheiate procese-verbale de constatare a contravenţiilor.
(2) Constatarea contravenţiilor, aplicarea sancţiunilor contravenţionale, utilizarea căilor de
atac împotriva procesului-verbal de constatare si sancţionare a contravenţiilor, precum si
executarea sancţiunilor contravenţionale se efectuează în conformitate cu dispoziţiile
procedurilor stabilite prin legislaţia în vigoare privind regimul juridic al contravenţiilor.
Extras din ART. 32 OG 2/2001
(2) Plângerea împreună cu dosarul cauzei se trimit de îndată judecătoriei în a carei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia.

In concluzie, instanta competenta este judecatoria sectorului primariei sanctionate contraventional.

multumesc frumos pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda cristitotora cristitotora Am primit o amenda administrativa . Unde pot depuna plangere : la judecatorie sau la sectia de politie care a emis procesul verbal (vezi toată discuția)
Amenda marian502 marian502 ce se intampla cu amenda unei persoane din 2008, iar aceasta a decedat in 2009. amenda este data conform Lg.61/1991, art.2, pct.1, sanctionata de art.3, ... (vezi toată discuția)
Validitate proces verbal Ghita_Ion Ghita_Ion hello. m-a oprit politia azi si a vrut sa imi dea amenda ca nu aveam actele si ca nu purtam centura. I-am convins sa imi dea doar pt centura. Neavand actele ... (vezi toată discuția)