Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa impusa de Asoc de proprietari pentru animale de ...
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa impusa de Asoc de proprietari pentru animale de companie

Asoc. de proprietari vrea sa impuna o taxa lunara pt toti detinatorii de câini. Invoca art. 47 lit.d din legea 230/2007 (chetuieli pe beneficiari) si art.50 alin.2 di HG 1588/2007 (".Pentru proprietarii care beneficiază de anumite servicii şi determină consumuri suplimentare"-mentionez ca blocul este contorizat. Comitetul executiv si locatarii decid acest lucru. Din cate stiu eu nu exista nici o HCLM in acest sens.Doresc sa stiu care sunt prevederile legale in baza careia se poate lua aceasta decizie de impunere a taxei pe animal de companie,pt ca animalele nu sunt persoane si nu pot fi trecute la plata Intretinerii la bloc.
foy floricel, utilizator
Nu exista prevederi legale sau hcl, astfel de taxe aproba prin hotarare a adun gen cu majoritate de voturi iar cei care nu sunt de acord au drept sa conteste in instanta hotararea ag.
cyan a scris:

Nu exista prevederi legale sau hcl, astfel de taxe aproba prin hotarare a adun gen cu majoritate de voturi iar cei care nu sunt de acord au drept sa conteste in instanta hotararea ag.

Trebuie sa ai o prevedere LEGALA in baza careia se poate lua aceasta decizie de impunere a taxei.
Art. 17_HG1588
(1)Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
a)duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere ale asociatiei de proprietari;
d)reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune, in conformitate cu actele normative in vigoare;

Sa presupunem ca intr-un bloc sunt 5 proprietari cu catzei care locuiesc la etaje superioare si folosesc lift pentru acces la locuinta.

Daca catzelul nu este educat sa isi faca "treburile" la toaleta familiei si nu are spatiu suficient pentru zbenguiala atunci zilnic, cel putin de 2 ori, catzelul trebuie scos la plimbare si indrumat catre un copac din apropierea blocului.

5 proprietari x 5 catzei x 2 ori/zi x 7 zile/saptamana x 12 luni

Liftului ala trebuie asigurat service-ul lunar, altfel te costa contactorii mai mult decat toti catzeii proprietarilor care nu considera taxa justificata.

In conditiile in care copiii sunt introdusi la plata ca "persoane" si cele descrise de mai sus, taxa poate fi considerata justificata sau nu, chiar si in conditiile in care este un singur proprietar dotat cu catzel?

In cazul pisicilor si altor pet-uri (perusi, broaste testoase, porcusori de Guineea, etc.) nu este necesara introducerea vreunei taxei similare pentru catzei intrucat nu ies la promenada, in schimb poate fi introdusa o taxa modica pentru gunoi, doar trebuie sa le faci curat, sa le schimbi asternutul, etc..

Sper sa nu ma injure posesorii de pet-uri, am avut si eu unul dar si-a dat obstescul sfarsit in urma cu vreo 3 ani!
cyan, moderator
Este problema fara echivoc transata de instanta de judecata
Legiutorul a prevazut obligatia asociatiei de proprietari sa impuna la calculul cotelor de intretinere persoanele inregistrate in evidenta cartii de imobil
Asociatia de proprietari,adunarea generala nu poate sa dispuna hotarari contrare dispozitiilor in vigoare
Exista numeroase hotarari judecatoresti favorabile proprietarilor detinatori de animale de companie care dupa ce li s-a impus la plata taxe sau sume de catre asociatia de proprietari-aferente animale de companie au contestat hotararea in instanta si au obtinut hotarare favorabila de anulare a respectivei hotarari
De altfel este si discriminatoriu sa impui taxa detinatorului de pisica sau de caine ,in conditiile in care exista persoane care nu suporta astfel de fiinte ,in schimb detin in apartament pesti,porci de guinea,veverite,papagali ,perusi ,broaste de apa sau de uscat ,inclusiv iguane
ynocentta, utilizator
cyan a scris:

Art. 17_HG1588
(1)Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
a)duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere ale asociatiei de proprietari;
d)reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune, in conformitate cu actele normative in vigoare;

Sa presupunem ca intr-un bloc sunt 5 proprietari cu catzei care locuiesc la etaje superioare si folosesc lift pentru acces la locuinta.

Daca catzelul nu este educat sa isi faca "treburile" la toaleta familiei si nu are spatiu suficient pentru zbenguiala atunci zilnic, cel putin de 2 ori, catzelul trebuie scos la plimbare si indrumat catre un copac din apropierea blocului.

5 proprietari x 5 catzei x 2 ori/zi x 7 zile/saptamana x 12 luni

Liftului ala trebuie asigurat service-ul lunar, altfel te costa contactorii mai mult decat toti catzeii proprietarilor care nu considera taxa justificata.

In conditiile in care copiii sunt introdusi la plata ca "persoane" si cele descrise de mai sus, taxa poate fi considerata justificata sau nu, chiar si in conditiile in care este un singur proprietar dotat cu catzel?

In cazul pisicilor si altor pet-uri (perusi, broaste testoase, porcusori de Guineea, etc.) nu este necesara introducerea vreunei taxei similare pentru catzei intrucat nu ies la promenada, in schimb poate fi introdusa o taxa modica pentru gunoi, doar trebuie sa le faci curat, sa le schimbi asternutul, etc..

Sper sa nu ma injure posesorii de pet-uri, am avut si eu unul dar si-a dat obstescul sfarsit in urma cu vreo 3 ani!

Copii sub 3 ani nu se mai trec la intretinere. Este o hotarare in acest sens.
Cainii nu se plimbă singuri cu liftul.Exista o regula de cate ori pe zi trebuie sa folosesti liftul? Pt ca sunt unele persoane care il folosesc de mai mult de 4 ori pe zi fara a avea caine? Ce facem in acest sens,ii taxam suplimentar??