Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ordinea de stingere restanta intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ordinea de stingere restanta intretinere

Buna ziua
Un proprietar a avut o restanta la intretinere de 9.000 lei si a facut o plata de 8.000 lei.
Restanta era compusa din :
- restanta intretinere - 4.500 lei
- penalizare - 3.500 lei
- restanta fond de reparatii - 1.000 lei
In ce ordine se stinge datoria si de la ce capitole.Ce ramane de plata si cat ? Este specificat undeva in lege aceasta operatiune ? In care ?
Multumesc
Ordinea de stingere datorii este reglementata atat de disp cod procedura fiscala cat si de disp cod civil
Conform dispozitie in vigoare=art. 115 din Codul de procedura fiscala, care reglementeaza ordinea de stingere a datoriilor. stabileste ca sunt stinse cu prioritate toate obligatiile principale in ordinea vechimii lor si abia apoi se acopera accesoriile, tot in ordinea vechimii pe care acestea o au.
Conform normelor în vigoare, debitele se achită în ordine cronologică, respectiv se plăteste suma de baza cea mai veche plus penalitatea aplicata.
Este in interesul proprietarului sa nu se inregistreze cu sume cu titlu de restanta, care pot genera penalitati.
Ordinea de stingere a datoriilor este reglementata si de disp Noul Cod Civil la art. 1506-1509, adoptat prin Legea nr. 287/2009, republicata cu modificari si intrata în vigoare de la 1.10.2011.