Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Speta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Speta

Va rog frumos daca ma puteti ajuta .Cum se incadreaza urmatoare fapta: o persoana planuieste sa ucida un om .savarseste fapta ,dar in urma constatarii medicilor legisti se stabileste ca victima era deja decedata! Multumesc
Ati putea sa dati mai multe amanunte despre aceasta speta ? :O
Depinde foarte mult de felul in care a dorit sa-l omoare! Fiindca este posibil sa ii fi dat foc si victima sa fi murit in somn inainte de incendiere dar astfel atentatorul a savarsit infractiunea de profanare de cadavre! Vezi art.319 Cod penal.
[ link extern ]
MIHAI GRIGORE, Avocat
O persoana este surprinsa la furat lemne de catre padurar.Persoana primeste 6 luni de condamnare.Dupa ce si-a ispasit pedeapsa cu gandul de a se razbuna pe padurar il urmareste sa il omoare.padurarul statea pe o buturuga in mijlocul padurii si acesta prin spate il ataca cu un topor despicandu-i capul in doua.In urma expertizei medico-legale s-a stabilit ca padurarul era mort inainte ca persoana sa savraseaca fapta.
As vrea sa stiu daca s-a savarsit o fapta penala si care ar fi incadrarea ei??
Multumesc!
Fapta nu constituie infractiune, este asa numita fapta putativa .Adica fapta savarsita de o persoana care, pe planul constiintei, are reprezentarea ca a comis o infractiune, desi in realitate fapta respectiva nu este prevazuta de legea penala si deci nu constituie infractiune. Este o reprezentare si apreciere gresita a realitatii.De exemplu, faptuitorul crede ca a omorat o persoana, aplicandu-i mai multe lovituri, dar aceasta decedase mai inainte.
MIHAI GRIGORE a scris:

Depinde foarte mult de felul in care a dorit sa-l omoare! Fiindca este posibil sa ii fi dat foc si victima sa fi murit in somn inainte de incendiere dar astfel atentatorul a savarsit infractiunea de profanare de cadavre! Vezi art.319 Cod penal.
[ link extern ]

Poate fi vorba de asemeni despre..."incaierare cu un cadavru" !!!