avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul punct de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul punct de pensie

buna ziua sal meu brut pe 2017 a fost de 2300 ron care este val pct de pensie lucrez din 1982 si am 54 ani multumesc
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 15:41, 2 Februarie 2018
Punctul de pensie reprezinta raportul dintrre salariul realizat in fiecare luna si salariul mediu pe economie in luna respectiva. Se insumeaza punctajele realizate in toate lunile lucrate si se imparte la numarul de luni care constituie stagiul obligatoriu la data pensionarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctaj mediu anual arhip gabriel bebe arhip gabriel bebe Care trebuie sa fie salariul minim pe care trebuie sa-l am astazi pe statul de plata asfel incat in urma platirii de catre angajator a ... (vezi toată discuția)
Calcul punctaj lunar ani24 ani24 buna ziua, sunt functionar public si as vrea sa stiu cum se calculeaza punctajul lunar pentru pensie. se ia pe ramura de activitate indicele de la INS ... (vezi toată discuția)
Pensionare veres erzsebet veres erzsebet cum calculeaza pensia, care este perioada pentru calculare, mai inainte a fost ultimele 5 ani (vezi toată discuția)