avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cate dari are de platit un avocat?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cate dari are de platit un avocat?

Buna ziua, cat are de platit la stat, la barou la sanatate si la vechime {cas si cass} un avocat definitiv care se afla la inceput de drum
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Tut_trademark , utilizator 14:43, 19 Februarie 2018
Daca esti avocat definitiv, nu esti chiar la inceput de drum, poate doar faptul ca acum ai deschis un cabinet de avocatura.
Taxele noastre sunt acestea, cel putin dupa "noua mare revolutia fiscala", dar e bine sa urmaresti si"continuarea revolutiei":
10% din venituri impozit pe profit;
19% TVA-daca vei fi platitor de TVA, dupa atingerea plafonului stabilit, cred ca e tot in jur.de 220.000 lei;
5.5% din venituri asigurarea de sanatate, adica CAAS;
11.5% venituri pentru pensia platita la barou;
si taxa la barou, 60-70 lei.
Sper ca nu am omis nimic.
ex: jurist cu vechime in domeniu mai mare de 5 ani si sa presupunem ca promovez examenul de primire in profesie la definitivi.(deci inceput de drum)
daca puteti trece peste procentele exemplificate si sa spuneti niste cifre?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie la sanatate pentru un cabinet individual de avocatura georgika_1508 georgika_1508 Buna ziua! Ce contributie pentru sanatate trebuie sa plateasca un avocat care are un cabinet individual de avocatura, sub forma unei intreprinderi ... (vezi toată discuția)
Taxe si contributii persoana fizica autorizata theofilius64 theofilius64 ce taxe trebuiesc platite ca persoana fizica autorizata vreau sa imi deschid un PFA cu activitate de vanzare carte (vezi toată discuția)
Stagiatura , conditii maestru siempreska siempreska Unde gasesc conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un avocat definitiv pentru a fi maestru? As vrea sa stiu ce cheltuieli si taxe are de platit pt a ... (vezi toată discuția)