Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Incadrare boala profesionala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Incadrare boala profesionala

Sotul meu a fost dianosticat cu boala profesionala nr 4 poate beneficia de despagubiri? Pot trimite prin mail biletul de iesire din spital
Margareta_907@yahoo.vom, utilizator
Pentru a putea beneficia de boala profesionala, cazul trebuie cercetat de catre DJSP care intocmeste formularul BP2.
Daca boala profesionala a fost inregistrata ca urmare a unei intoxicatii acute, evenimentul se cerceteaza si ca accident de munca, firma inregistreaza AM si completeaza formularul FIAM.
Toate aceste formulare plus PV de cercetare AM si PV de cercetare BP se trimit de catre angajator la casa judeteana de pensii care gestioneaza Fondul national unic pentru AM si BP, fond la care cotizeaza obligatoriu toti angajatorii conform prevederilor Legii nr.346/ 2002 republicata in 2009.
Din fondul respectiv se platesc serviciile si prestatiile.
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru
reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Documentele medicale se depun la angajator in original.
Despre boli profesionale gasiti informatii suplimentare aici: www.avocatnet.ro/articol_312...