avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum obțin un pașaport românesc în Canada? Sunt ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum obțin un pașaport românesc în Canada? Sunt plecat de 20 de ani

Cum obtin un pasaport romanesc in Canada, ce acte sunt necesare?

Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 21:46, 22 Februarie 2018
Paşaportul simplu electronic pentru cetăţenii români adulţi cu domiciliul în Canada
Puteţi beneficia de paşaport CRDS dacă sunteţi cetăţean român care are atribuit un Cod Numeric Personal şi dacă :

aţi dobândit drept de şedere pentru o perioadă de cel puţin un an sau, după caz, aveţi prelungit succesiv dreptul de şedere , în decurs de un an, pe teritoriul statului respectiv;
aţi dobândit un drept de şedere pe teritoriul statului respectiv în scopul reunificării familiale cu o persoană care are domiciliul în statul respectiv;
aţi dobândit drept de lungă şedere sau drept de şedere permanentă;
aţi dobândit cetăţenia statului respectiv;
aveţi drept de muncă;
sunteţi înscris la o instituţie privată sau publică pentru studii sau formare profesională;
sunteţi posesorul unui certificat de înregistrare ori al unui document care atestă rezidenţa într-un stat membru UE sau al Spaţiului Economic European.
Cererea pentru eliberarea paşaportuli trebuie depusă personal.

Documente necesare:

a) cererea de obţinere a paşaportului (furnizată de sistemul informatic la consulat);

b) dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului;

c) permisul de şedere original sau atestatul de înscriere în registrul de populaţie rezidentă de la autoritatea ţării de domiciliu sau orice alt document care atestă dreptul de şedere legală (ex: certificat de rezidenţă eliberat de primăria locală, paşaportul emis de autorităţile ţării de reşedinţă în cazul în care aveţi cetăţenia acesteia, etc.) în original ;

d) cartea de identitate emisă de autorităţile statului de reşedinţă în original – permisul de conducere care menţionează domiciliul pentru statele care nu eliberează străinilor cărţi de identitate sau certificat de rezidenţă emis de primăria locală;

e) certificatul de naştere romanesc in original;

f) certificatul de căsătorie romanesc in original (pentru cei căsătoriţi şi pentru cei văduvi);

g) sentinţa de divorţ rămasă definitivă în original (pentru cei divorţaţi);

h) certificatul deces romanesc al soţului/soţiei, in original (pentru cei văduvi);

i) paşaportul vechi in original;

j) buletinele sau cărţile de identitate româneşti in original.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu pasaport copil btmariuss btmariuss Buna ziua, am o problema si vreau sa ma lamuriti, daca puteti? O ruda a nascut in Italia anul trecut, copilul are in momentul de fata 8 luni. Are certificat ... (vezi toată discuția)
Domiciliu in romania? cristinamariav cristinamariav Am carte de identitate romana si pasaport romanesc. Locuiesc in strainatate de mai bine de 8 ani (in tara ajungand numai in concediu - maxim 3 saptamani pe ... (vezi toată discuția)
Schimbare carte de identitate expirata!!! andinaa andinaa Fiindca buletinul meu urmeaza sa expire am mers la evidenta populatiei sa vad ce acte sunt necesare pentru eliberarea noului buletin si am aflat cu stupoare ca ... (vezi toată discuția)