Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Reechlilibrare credit ipotecar chf
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Reechlilibrare credit ipotecar chf

As dori sa știu cum si daca pot cere reechilibrarea unui credit ipotecar in chf facut in vara lui 2008? Mentionez faptul ca am cerut bancii gasirii unei solutii inca din ianarie 2015,dar am fost refuzat pe motivul ca respectivul contract respecta legea.
Promovati o actiune in instanta , avand ca obiect:obligatia de a face.
1.-Solicitati stabilirea"inghetarea" cursului de schimb CHF- leu, la momentul semnarii contractului, curs care sa fie valabil pe toata durata de creditare;
2.- Denominarea in moneda nationala a platilor.
Indicat ar fi sa consultati un avocat.
Raluca Iliescu, Avocat
Din 2015 s-a mai schimbat si perceptia bancilor vis-s-vis de creditele in chf.
Ar trebui sa incercati in paralel sa faceti o solicitare in scris bancii de unde ati contractat creditul; iar daca solicitarea va fi facuta din partea avocatului ce va reprezinta, s-ar putea sa aveti mai mult castig de cauza
O zi frumoasa!
Va mulțumesc!