Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal

Buna ziua, am lucrat in Uk 6 luni din iulie pana in ianuarie cand am venit in Romania si m-am angajat imediat aici. In decembrie am ramas insarcinata, pot beneficia de prenatal daca voi lucra pana inainte de nastere sa fac 1 an cumulat? Se cumuleaza perioada din uk cu aceasta din Romania? Va multumesc
Care este data prezumata a nasterii ?
In jurul datei de 6-7 septembrie 2018.
In acest caz :
- daca intrati in concediu prenatal inainte de 01.07.2018 , va trebuie un stagiu de cotizare de o luna in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.:
- daca intrati in concediu prenatal dupa 01.07.2018 , va trebuie un stagiu de cotizare de 6 luni in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Din ce ati mentionat dvs, indepliniti conditiile prevazute delege pentru a beneficia de concediu si indemnizatia de maternitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Unde trebuie sa ma adresez cu aceasta problema, la actualul sef sau in alta parte? Sau mai bine zis unde trebuie sa platesc aceasta cotizatie de 6 luni? Va multumesc
Contributiile se platesc de catre angajator ...