avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... valabilitate cazier și adeverință medicală
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

valabilitate cazier și adeverință medicală

buna seara....este valabil un cazier judiciar eliberat anul trecut in octombrie ,anul acesta in luna curenta( in cautarile mele,apare valabilitatea acestuia 6 luni,dar nu-mi raspunde la aceasta dilema);aceeasi intrebare pentru adeverinta medicala,eliberata in aceeasi situatie...mentionez ca imi sunt necesare pentru un nou job si nu vreau sa ma intorc de doua ori....multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: just_ea , utilizator 20:20, 4 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Cazierul judiciar este valabil 6 luni de la data emiterii.
Dar, adeverinta medicala are valabilitate de 30 de zile.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Baza legala a dilemei dvs:
Legea nr. 290 din 24 iunie 2004 privind cazierul judiciar
art.27
....
(2) Certificatele de cazier judiciar emise de autoritățile prevăzute la art. 6 și 7 sunt valabile 6 luni de la data eliberării.
.....


Un cazier judiciar eliberat anul trecut in octombrie are valabilitate pana in martie 2018.
multumesc mult de raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier judiciar si adeverinta medicala... mrbilly mrbilly Care este valabilitatea unui cazier judiciar si a unei adeverinte medicale(din care reiese ca persoana e clinic sanatoasa) (ambele necesare in cazul unei ... (vezi toată discuția)
Eliberare cazier petroniki petroniki Buna seara!Daca cineva din Italia trimite o procura tatalui,aceste ii poate elibera cazierul judiciar? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Detalii cazier judiciar mainneba mainneba La eliberarea unui cazier judiciar apare inscrierea daca a fost inceputa urmarirea penala unei persoane fizice, fara a fi trimisa in judecata sau incadrata la ... (vezi toată discuția)