Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... valabilitate cazier și adeverință medicală
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

valabilitate cazier și adeverință medicală

buna seara....este valabil un cazier judiciar eliberat anul trecut in octombrie ,anul acesta in luna curenta( in cautarile mele,apare valabilitatea acestuia 6 luni,dar nu-mi raspunde la aceasta dilema);aceeasi intrebare pentru adeverinta medicala,eliberata in aceeasi situatie...mentionez ca imi sunt necesare pentru un nou job si nu vreau sa ma intorc de doua ori....multumesc anticipat
Buna ziua,
Cazierul judiciar este valabil 6 luni de la data emiterii.
Dar, adeverinta medicala are valabilitate de 30 de zile.
Baza legala a dilemei dvs:
Legea nr. 290 din 24 iunie 2004 privind cazierul judiciar
art.27
....
(2) Certificatele de cazier judiciar emise de autoritățile prevăzute la art. 6 și 7 sunt valabile 6 luni de la data eliberării.
.....

Un cazier judiciar eliberat anul trecut in octombrie are valabilitate pana in martie 2018.
multumesc mult de raspuns