Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In cat timp se comunica rezolutiile de incepere a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In cat timp se comunica rezolutiile de incepere a urmaririi penale?

Nu am vazut informatia aceasta in Codul de Procedura Penala. Stiu ca ordonanta se comunica in aceeasi zi organelor ori chiar invinuitului dar despre rezolutii nu am citit ceva asemanator.
Ma refer la copiile de pe ele, catre suspecti, de la intocmiri.
Ce C.P.P. cititi, vad ca faceti referire la invinuit si rezolutie, termeni care nu mai exista in NCPP.
Oricum, nu se comunica nicio ordonanta, nici cea prin care se incepe up „in rem”, nici cea prin care incepe up „in personam”. Daca doriti sa le aveti, solicitati consultarea dosarului si fotocopierea lor.
C.p.p. prevede ca persoanei care a dobândit calitatea de suspect i se aduc la cunoştinţă, înainte de prima sa audiere, această calitate, fapta pentru care este suspectată, încadrarea juridică a acesteia, drepturile procesuale prevăzute la art. 83, încheindu-se în acest sens un proces-verbal.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat