avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii Pfa norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii Pfa norma de venit

Vreau sa înființez un PFA pe norma de venit. Aceasta este sunt 22500. Sunt obligata sa plătesc CAS și CASS?
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:36, 17 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Doar daca ar fi depasit plafonul 22800 lei si daca ati fi activat tot anul dar aveti in vedere ca acum daca infiintati pfa-ul mai pe la mijlocul anului, plafonul anual se va imparti la mai putine luni de activitate, nu la 12.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)
Declaratie unică pentru un pfa popaica popaica Bună ziua Sunt un PFA înființat în cursul anului 2018 din aprilie. Am realizat un venit peste cel estimat inițial si peste pragul de 22800, deci am ... (vezi toată discuția)
Pensie si sanatate 2018 marin05 marin05 Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc! (vezi toată discuția)