Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este scutita de taxa de timbru cererea de rezolutiune ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Este scutita de taxa de timbru cererea de rezolutiune a contractului de intretinere?

Buna ziua,
La OUG 80/2013, Art. 3, alin (2), pvct. a se spune:
a) în constatarea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial; cererea privind repunerea părţilor în situaţia anterioară este scutită de taxă de timbru dacă este accesorie acestor cereri;
Cererea de rezolutiune a contractului de intretinere si reintoarcerea in proprietatea intretinutului a imobilului se taxeaza la valoare patrimoniala sau e scutita? Multumesc.
Se taxează conform OUG 80/2013
Este scutita .
Conform art. 29, alin. 1, pct. c din OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, acțiunile în constatarea nulității, în anularea, rezoluțiunea sau rezilierea contractului de întreținere sunt scutite de la plata taxei judiciare de timbru.

"Art. 29

(1) Sunt scutite de la plata taxei judiciare de timbru actiunile si cererile, inclusiv cele pentru exercitarea cailor de atac, ordinare si extraordinare, referitoare la:

a) stabilirea si plata pensiilor, precum si alte drepturi prevazute prin sistemele de asigurari sociale;

b) stabilirea si plata ajutorului de somaj, a ajutorului de integrare profesionala si a alocatiei de sprijin, a ajutorului social, a alocatiei de stat pentru copii, a drepturilor persoanelor cu dizabilitati si a altor forme de protectie sociala prevazute de lege;

c) obligatiile legale si contractuale de intretinere, inclusiv actiunile in constatarea nulitatii, in anularea, rezolutiunea sau rezilierea contractului de intretinere;

d) stabilirea si acordarea despagubirilor decurgand din condamnarea sau luarea unei masuri preventive pe nedrept;

e) adoptie, ocrotirea minorilor, tutela, curatela, interdictie judecatoreasca, asistenta persoanelor cu tulburari psihice, precum si la exercitarea de catre autoritatea tutelara a atributiilor ce ii revin;

f) protectia drepturilor consumatorilor, atunci cand persoanele fizice si asociatiile pentru protectia consumatorilor au calitatea de reclamant impotriva operatorilor economici care au prejudiciat drepturile si interesele legitime ale consumatorilor;

g) valorificarea drepturilor Societatii Nationale de Cruce Rosie;

h) exercitarea drepturilor electorale;

i) cauzele penale, inclusiv despagubirile civile pentru prejudiciile materiale si morale decurgand din acestea; (n.n. in masura in care fapta cauzatoare de prejudiciu, la momentul savarsirii acesteia, sa fi fost prevazuta ca infractiune)

j) stabilirea si acordarea despagubirilor civile pentru pretinse incalcari ale drepturilor prevazute la art. 2 si 3 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, ratificata prin Legea nr. 30/1994, cu modificarile ulterioare;

k) drepturile si interesele legitime pretinse de fostii detinuti si persecutati pentru motive politice in perioada regimului comunist din Romania;

l) orice alte actiuni, cereri sau acte de procedura pentru care se prevad, prin legi speciale, scutiri de taxa judiciara de timbru.

La data de 3iulie 2017, Inalta Curte de Casatie si Justitie – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept in materie civila, a solutionat sesizarea formulata de Curtea de Apel Bucuresti - Sectia a V-a civila in dosarul nr. 444/740/2015/a1, privind pronuntarea unei hotarari prealabile pentru dezlegarea unei chestiuni de drept .

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat