Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigii de munca

se poate initia o actiune in instanta, un litigiu de munca prin care sa se solicite drepturi salariale ce privesc o perioada anterioara de timp ( 3 ani in urma) invocand un articol al unei ordonante de urgenta ce a a fost abrogat de noua lege a salarizarii bugetare? Este vorba de art.1 din O.U.G. nr.83/2014 alineat 5^1 care a fost abrogat in 1 iulie 2017 de art 44 al legii 153/2017, iar șitigiul de munca este initiat in decembrie 2017. Multumesc
Se poate initia, intrucat accesul liber la justitie este un drept constitutional.