avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce fac in cazul in care tata moare, având sotie de-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce fac in cazul in care tata moare, având sotie de-a doua ?

Am contract de v—c din 1994,facut cu părinții naturali.In 1998 tatăl divorțează si se recăsătorește.In această perioadă investițiile făcute in apartament sunt facturare pe noua soție.Ce trebuie să fac in momentul in care tata procedează,ținând cont că mama 2 ,vrea să rămănă in apartament.
Mulțumesc !
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: bestlegis , utilizator 23:28, 28 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mama 2 nu este deschisa la negocieri ?
Daca tatal moare, veti face succesiune, dobanditi imobilul si veti cere evacuarea mamei 2 din apartament.
Backfire ar fi: restituirea costurilor suportate de catre mama 2.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț sau testament? Nedumeritul Nedumeritul Mama mea naturală și tatăl vitreg s-au căsătorit în 2000, după ce au fost împreună din 1987. Mama are un apartament din 1982, deci pe numele ei. ... (vezi toată discuția)
Am si eu o nelamurire parintii mei au facut o casa, proprietar in ... Aly91 Aly91 Am si eu o nelamurire Parinti mei au facut o casa propietar in acte este mama care a decedat in urma cu 12 ani intre timp tata sa casatorit cu alta femeie ... (vezi toată discuția)
Am drept de succesiune? danacucamelii danacucamelii Buna ziua, vreau sa ma ajutati in urmatoarea problema:suntem 4 frati rezultati din casatoria parintilor care au divortat in 1990; tata a plecat in 1985 in ... (vezi toată discuția)