Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie somaj

va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele intrebari :

1. care este in acest moment salariul minim brut pe tara ce se are in vedere la calculul indemnizatiei de somaj ?
2. faptul ca persoana ce urmeaza a fi somera are studii superioare si lucreaza in domeniu influenteaza cuantumul indemnizatiei de somaj, sau aceasta se va calcula tot ca fiind 75% din salariul de baza minim brut pe tara ?
Mentionez ca in acest moment angajatul are 1500 ron in cartea de munca si un stagiu de cotizare de 7 ani si 1 luna .

Va multumesc anticipat !
1. Salariul minim brut pe economie care este luat in calcul la stabilirea indemnizatiei de somaj este 600 lei.
2. Faptul ca aveti studii superioare nu conteaza. Deci, se calculeaza 75% din 600 lei, adica 450 lei.
3. Ptr vechimea dvs de 7 ani, veti primi in plus fata de cei 450 lei, inca 5% care se aplica la media veniturilor brute pe ultimele 12 luni. Daca salariul mediu brut este 1.500 lei, 5% inseamna 75 lei.
Deci, indemnizatia de somaj va fi 450+75=525 lei
4. Perioada de somaj ptr dvs va fi de 9 luni + 3 luni suplimentare, deci in total 12 luni
Isa Radov, Consultant resurse umane
Cele 3 luni suplimentare se acorda si celor care intra in somaj in anul 2010 ?
Nu, OUG 28/2009 este valabila numai pentru anul 2009.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

Nu, OUG 29/2008 este valabila numai pentru anul 2009.

Cred ca este vorba despre OUG nr.28/2009 ;)
freeelis a scris:

tudorvaleriu a scris:

Nu, OUG 29/2008 este valabila numai pentru anul 2009.

Cred ca este vorba despre OUG nr.28/2009 ;)

Asa e, am corectat. Graba strica treaba!:-/
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane