avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie somaj

va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele intrebari :

1. care este in acest moment salariul minim brut pe tara ce se are in vedere la calculul indemnizatiei de somaj ?
2. faptul ca persoana ce urmeaza a fi somera are studii superioare si lucreaza in domeniu influenteaza cuantumul indemnizatiei de somaj, sau aceasta se va calcula tot ca fiind 75% din salariul de baza minim brut pe tara ?
Mentionez ca in acest moment angajatul are 1500 ron in cartea de munca si un stagiu de cotizare de 7 ani si 1 luna .

Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:15, 7 Noiembrie 2009
1. Salariul minim brut pe economie care este luat in calcul la stabilirea indemnizatiei de somaj este 600 lei.
2. Faptul ca aveti studii superioare nu conteaza. Deci, se calculeaza 75% din 600 lei, adica 450 lei.
3. Ptr vechimea dvs de 7 ani, veti primi in plus fata de cei 450 lei, inca 5% care se aplica la media veniturilor brute pe ultimele 12 luni. Daca salariul mediu brut este 1.500 lei, 5% inseamna 75 lei.
Deci, indemnizatia de somaj va fi 450+75=525 lei
4. Perioada de somaj ptr dvs va fi de 9 luni + 3 luni suplimentare, deci in total 12 luni
Ultima modificare: Joi, 29 Octombrie 2009
Isa Radov, Consultant resurse umane
Cele 3 luni suplimentare se acorda si celor care intra in somaj in anul 2010 ?
Nu, OUG 28/2009 este valabila numai pentru anul 2009.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Noiembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

Nu, OUG 29/2008 este valabila numai pentru anul 2009.


Cred ca este vorba despre OUG nr.28/2009 ;)
freeelis a scris:

tudorvaleriu a scris:

Nu, OUG 29/2008 este valabila numai pentru anul 2009.


Cred ca este vorba despre OUG nr.28/2009 ;)


Asa e, am corectat. Graba strica treaba!:-/
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Noiembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul somaj Alin Gheorghe Alin Gheorghe buna ziua! o intrebare va rog...cum se calculeaza indemnizatia de somaj? de exemplu eu am avut salar brut 1750 in cim , net in jur de 1450-1600 ( includeau ore ... (vezi toată discuția)
Salariul minim brut garantat in plata vs. salariul minim brut obligatoriu ptr studii superioare Isa  Radov Isa Radov dragi colegi, astazi, rasfoind niste legislatie, am avut o mare \"iluminare\" mi-am dat seama ca: - salariul minim brut garantat in plata este 600 lei - ... (vezi toată discuția)