Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere vacanta - impozitare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere vacanta - impozitare?

Voucherele de vacanta acordate salariatilor din sectorul bugetar, se impoziteaza? In OUG nr.8/2009 nu se specifica impozitarea acestora.
La nivelul angajatului, acesta are obligaţia de a plăti un impozit de 10% pe venitul . provenit din voucherele de vacanţă primite, , in schimb sunt scutite de contributii sociale.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns. Doar in codul fiscal este prevazuta impozitarea ( precum si scutirea de celelalte contributii), nu si in legislatia de acordare a voucherelor.
Cele doua legi se completeaza.