avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare fara analize
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare fara analize

buna ziua. ce se poate intampla daca o firma angajeaza un om fara sa-l trimita la analize?
Cel mai recent răspuns: dboariu , utilizator 00:26, 31 Octombrie 2009
Iata ce spune Codul muncii:
Art. 27. - (1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
(3) In situatia in care salariatul prezinta certificatul medical dupa momentul incheierii contractului individual de munca, iar din cuprinsul certificatului rezulta ca cel in cauza este apt de munca, contractul astfel incheiat ramane valabil.
Art. 27.C.muncii - (1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

(3) In situatia in care salariatul prezinta certificatul medical dupa momentul incheierii contractului individual de munca, iar din cuprinsul certificatului rezulta ca cel in cauza este apt de munca, contractul astfel incheiat ramane valabil.

(4) Competenta si procedura de eliberare a certificatului medical, precum si sanctiunile aplicabile angajatorului in cazul angajarii sau schimbarii locului ori felului muncii fara certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.

(5) Solicitarea, la angajare, a testelor de graviditate este interzisa.

(6) La angajarea in domeniile sanatate, alimentatie publica, educatie si in alte domenii stabilite prin acte normative se pot solicita si teste medicale specifice
Atrage nulitatea CIM.
Da. Articolele astea le-am citit. M-ar interesa mai mult ce sanctiuni risca angajatorul si daca fara un control de la ITM se poate descoperi ca cineva a fost angajat fara a face controlul medical.
1) Legea 319 / 2006 art 13 j coroborat cu art 39 al 4: amenda 4000 - 8000 RON (ITM)
2) Legea 98 / 1994 republicata art 28 a: amenda 500 - 2000 RON (DSP)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea certificatului medical dupa incheierea cim arudan arudan Buna ziua, Astazi doresc sa ma (auto)angajez pe postul de inspector RU, dar inca nu am inca certificat medical ca sunt apt de munca. Colaboratorul meu pe ... (vezi toată discuția)
!!!!!!! certificat medical nesolicitat la angajare :) peterstern peterstern Daca nu mi s-a solicitat certificatul medical la angajare e nul contractul de munca ? E nul absolut? Dar actele aditionale la c. de munca, in speta clauza ... (vezi toată discuția)