Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depasire termen concediu restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depasire termen concediu restant

Daca au trecut cele 18 luni precizate in Codul Muncii, zilele de concediu ramase restante se mai pot solicita catre angajator ?
Da, se mai pot solicita.

Dreptul la CO nu se prescrie/nu se pierde .

art 144 Codul muncii:
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.

Se prescrie dreptul la actiune in cazul in care solicitati plata CO neefectuat la incetarea c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic