avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depasire termen concediu restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depasire termen concediu restant

Daca au trecut cele 18 luni precizate in Codul Muncii, zilele de concediu ramase restante se mai pot solicita catre angajator ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:10, 19 Mai 2018
Da, se mai pot solicita.

Dreptul la CO nu se prescrie/nu se pierde .

art 144 Codul muncii:
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
...

Se prescrie dreptul la actiune in cazul in care solicitati plata CO neefectuat la incetarea c.i.m.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu AndreJulianne AndreJulianne Buna seara! Daca la implinirea unui an de munca nu mi-am luat concediu, il pierd? (vezi toată discuția)
Zile concediu restante invatamant katushka katushka Se dau urmatoarele date: - 4 iunie - 9 Oct 2016 - concediu maternitate - 10 Oct 2016 - 7 mai 2018 - CCC pana la 2 ani Care este baza legala pentru a ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat Wanna2211 Wanna2211 Buna ziua. In luna mai 2017 am intrat în concediu de maternitate și apoi în Ccc.Înainte de a intra în prenatal mai aveam 15 zile de concediu de odihna. ... (vezi toată discuția)