Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Salariat cu norma intreaga si PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Salariat cu norma intreaga si PFA

Buna ziua!
Daca sunt salariata cu norma intreaga si am si un PFA in declaratia unica trebuie sa optez pentru CAS si CASS ?
Nu are deloc legatura ce vei plati pe pfa cu faptul ca mai aveti in acelasi timp si un contract de munca valabil in alta parte. In acest an veti plati contributii pe pfa numai daca venitul net in 2018 este egal sau depaseste plafonul celor 12 salari minime adica 22800 lei.
Multumesc!
Buna ziua, Am aceiasi situatie cu a dnei. Sunt angajat, am PFA pe profesie libera si am un contabil angajat pe PFA cu 1h/zi, cu contract de munca,.
Intrebarea este:
Trebuie sa declar in Declaratia unica CASS si CAS pt contabil (avansd in vedere ca eu i le platesc)?
Multumesc!
Pentru minol.stefan: Nu.