avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Salariat cu norma intreaga si PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Salariat cu norma intreaga si PFA

Buna ziua!
Daca sunt salariata cu norma intreaga si am si un PFA in declaratia unica trebuie sa optez pentru CAS si CASS ?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:15, 1 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are deloc legatura ce vei plati pe pfa cu faptul ca mai aveti in acelasi timp si un contract de munca valabil in alta parte. In acest an veti plati contributii pe pfa numai daca venitul net in 2018 este egal sau depaseste plafonul celor 12 salari minime adica 22800 lei.
Multumesc!
Buna ziua, Am aceiasi situatie cu a dnei. Sunt angajat, am PFA pe profesie libera si am un contabil angajat pe PFA cu 1h/zi, cu contract de munca,.
Intrebarea este:
Trebuie sa declar in Declaratia unica CASS si CAS pt contabil (avansd in vedere ca eu i le platesc)?
Multumesc!
Pentru minol.stefan: Nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa minol.stefan minol.stefan Buna ziua, Sunt angajata la privat, am PFA pe profesie libera si am un contabil angajat pe PFA cu 1h/zi, cu contract de munca,. Intrebarea este: Trebuie ... (vezi toată discuția)
Impozitare servicii suport it Andp Andp Buna ziua, Pentru o persoana fizica care realizeaza venituri extrasalariale din activitati independente de suport IT (ex. Freelancer) este suficient a se ... (vezi toată discuția)