Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minima garantata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minima garantata

Am o pensie de 222 lei. Mi s a spus ca nu am dreptul la pensia minima garantata de 520lei deoarece lucrez in Spania. Sunt cetatean roman cu un ap in proprietate si imi platesc impozitul anual.
Beneficiază de indemnizația socială pentru pensionari, pensionarii sistemului public de pensii și pensionarii sistemului militar de pensii cu domiciliul în România, indiferent de data înscrierii la pensie, dacă nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub nivelul indemnizației sociale pentru pensionari.

In acest caz, sesizati :
CNPP - Casa Naţională de Pensii Publice
[ link extern ]

sau
Ministerul Muncii și Justiției Sociale
[ link extern ]