Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asiguratorul nu a fost notificat in termen de 5 zile ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asiguratorul nu a fost notificat in termen de 5 zile in legatura cu constatarea amiabila

Buna ziua, Acum 2 saptamani am facut accident cu masina si am incheiat o constatare amiabila. Soferul cu care m-am tamponat nu a anuntat asiguratorul in termen de 5 zile lucratoare si vrea sa rescriem constatarea dar cu alta data. Nu se considera fals in acte? Daca el nu s-a dus la timp la asigurator eu mai am vreo obligatie fata de el? Articolul din lege nu spune ce se intampla in acest caz.

ARTICOLUL 16 Notificarea asigurătorului RCA în cazul producerii unui eveniment asigurat
(1) Ca urmare a producerii unui accident de vehicule, asiguratul notifică asigurătorul RCA cu privire la aceasta în termen de 5 zile lucrătoare de la producerea accidentului.
(2) Asiguratul furnizează asigurătorului RCA informaţii cu privire la cauzele şi împrejurările producerii accidentului, documentele necesare instrumentării cazului.
Buna ziua,

Art. 16 se refera la obligatia ca fiecare parte implica in accident sa-si nofice propriul asigurator de RCA (sa fie instiintat pur si simplu).

Nu are nici o legatura depasirea termenului de 5 zile cu termenul de deschidere a unui dosar de dauna sau cu recuperarea pagubelor care are un termen de prescriere potrivit codului civil.
Celalalt sofer solicita sa rescriem formularul de constatare amiabila dar sa schimbam data la care a avut loc accidentul. Eu i-am zis ca asa ceva se cheama fals in acte si daca vrea mergem la politie sa rezolvam. Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie?
pagubitul isi va deschide dosarul de dauna cu formularul de constatare amiabila incheiat la data accidentului