avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am primit a doua citatie ca martor an dosar civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am primit a doua citatie ca martor an dosar civil

Buna ziua am primit a doua citatie sa ma prezint ca martor, la prima nu am ajuns din motive financiare la a doua voi merge ,dar va antreb sa fi scapat de mandat de aducere sau nu .....pt ca an citatie nu scrie nici de mandat de aducere , nici de amenda judiciara , mentionez ca sint martor an proces civil.va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 5 Iunie 2018
Stefan 71, utilizator
Cel mai recent răspuns: Stefan 71 , utilizator 16:24, 5 Iunie 2018
Daca nu a fost trecut avertisment de amenda sau chiar amenda si nici mandat de aducere inseamna ca nu aveti probleme.Puteti solicita plata cheltuielilor de deplasare de la persoana care v a propus dar va tb sa mentionati avest lucru in instanta depunand si documente justificative bilete tren, autocar etc
Pe langa citarea cu mandat de aducere riscați aplicarea unei amenzi...
Va multumesc mult.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca nu a fost trecut avertisment de amenda sau chiar amenda si nici mandat de aducere inseamna ca nu aveti probleme.Puteti solicita plata cheltuielilor de deplasare de la persoana care v a propus dar va tb sa mentionati avest lucru in instanta depunand si documente justificative bilete tren, autocar etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parte vatamata in proces stefanliviu2003 stefanliviu2003 Am fost citat ca parte vatamata intr-un proces care are loc la Constanta si ultima fraza din citatie spune ca \\"In caz de neprezentare nejustificata urmare a ... (vezi toată discuția)
Martor in proces civil divort lucicavoicu lucicavoicu Buna ziua. Am fost citata ca martor in procesul de divort al unei prietene. Ce mi se poate intampla in caz ca nu ma prezint la proces? Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Martor proces Nonamenonumber Nonamenonumber Ce se intampla cu cineva care primeste citatie ca martor intr-un proces si nu se prezinta la Tribunal? (vezi toată discuția)