Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LEGE nr. 79 din 28 martie 2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LEGE nr. 79 din 28 martie 2018

As vrea sa va intreb de cind intra in vigoare prevederile Legii nr.79 din 28 martie 2018 - OUG 91/2017 ? La unele articole este trecuta data, la altele nu este precizat de cind se aplica.
Legea intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.
Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, şi expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

In speta, legea este in vigoare de la 31 martie 2018
Multumesc frumos pentru raspuns. Nelamurirea e alta. Legea aduce niste completari la Legea cadru a salarizarii bugetarilor, in care se specifica ca salariile vor ajunge la nivelul preavzut in 2022. Deci sa inteleg ca modificarile si completarile din Legea 79 se aplica din 2022, ca Legea cadru?
Exemplu: Sunt articole unde se mentioneaza clar:
"j) prin excepţie de la lit. a), cuantumul sporului prevăzut la art. 22 alin. (1) se acordă începând cu drepturile aferente lunii martie, fără a se depăşi limita prevăzută la art. 25."
Dar si altele unde nu este precizat nimic:
(3) Personalul militar, poliţiştii, funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare şi personalul civil care desfăşoară activităţi privind prevenireaşi combaterea corupţiei în rândul personalului propriu beneficiază de majorarea soldei de funcţie/salariului de funcţie/salariului de bază cu 12,5%."
V-am explicat mai sus care este data de intrare a prevederilor legii , daca in textul ei nu sunt mentionate alte date.

Lit.j
mentionata de dvs se aplica incepand cu salariile aferente lunii martie 2018.
Multumesc frumos. Intreb pentru ca la locul de munca ni s-a spus ca nu intra in vigoare de acum marirea, ci din 2022, ca si celelelate reglementari din Legea 153. Eu ma incadrez la articole in care nu este stipulat clar termenul, cum este la punctul j).