Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Defaimarea directorului unei institutii
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Defaimarea directorului unei institutii

Buna seara ! As dori sa va intreb daca este legal ca un jurnalist sa realizeze o campanie in randul elevilor in legatura cu profesorii din scoli si sa posteze pe domeniul public informatii defaimatoare la adresa acestora. Mentionez ca in campania dansului se precizeaza ca "Mesajele și comentariile din această campanie nu sunt verificate și nu exprimă neapărat realitatea din școlile din Prahova. Prin aceste mesaje nicio persoană nu poate fi acuzată de nimic." Desi nu se mentioneaza numele profesorilor acestia se pot identifica cu usurinta, precizandu-se de exemplu ca directorul institutiei X este un dictator si alte informatii la adresa lui
DianaCory, utilizator
1. Nu orice blogger este jurnalist, deci nu orice blogger beneficiaza de protectiile legale acordate jurnalistilor.

2. Jurnalistii pot incalca dreptul la intimitate daca acest lucru este justificat de interesul public.

3. Dictator nu e neaparat ceva de rau, de ex. daca e autoritar si face bine, dictator ar fi de bine.