Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... SE poate scoate de la Taxe si Impozite un autoturism ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

SE poate scoate de la Taxe si Impozite un autoturism avariat pe care vreau sa il tin in curte?

Buna seara! Tatal meu a avut un accident cu autoturismul proprietate personala, Nu este dauna totala, insa il costa prea mult sa il repare si a hotarat sa il tina in curte. Poate fi scos de la impozit daca merge cu actul de proprietate si procesul verbal de la politie (in care se atesta daunele masinii)? Va multumesc!
Radierea de la taxe si impozite se face doar prin instrainare sau casare. Deci, trebuie sa nu mai fie proprietar.
Radierea de la taxe si impozite se face doar prin instrainare sau casare.

Eronat !
Exista si se practica institutia radierii la cererea proprietarului
Acte necesare radiere auto la c e r e r e a proprietarului
1. Cerere tip radiere auto completată, semnată (ștampilată) de către proprietar, însoțită de copia unui document care atestă deținerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv
2. Certificatul de înmatriculare
3. Plăcuțele cu număr de înmatriculare
4. Cartea de identitate a autovehiculului dacă este menționată în Certificatul de Înmatriculare, în original și copie
5. Fișa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală
6. Certificatul de radiere auto completat in 3 exemplare
7. Actul de identitate al proprietarului, în original și în copie
8. Declarația pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moștenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulație și nu mai circulă pe drumurile publice în cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care dețin certificate de înmatriculare și numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime de fabricație mai mare de 30 de ani
Eu am dat mașina la remat și mi sa dat un proces verbal care nu rezolva nimic la scoaterea din evidenta fiscala am actele mașinii și numerele dar nu reușesc nimic