avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... SE poate scoate de la Taxe si Impozite un autoturism ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

SE poate scoate de la Taxe si Impozite un autoturism avariat pe care vreau sa il tin in curte?

Buna seara! Tatal meu a avut un accident cu autoturismul proprietate personala, Nu este dauna totala, insa il costa prea mult sa il repare si a hotarat sa il tina in curte. Poate fi scos de la impozit daca merge cu actul de proprietate si procesul verbal de la politie (in care se atesta daunele masinii)? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: marcel.berki@yahoo.com , utilizator 20:56, 5 Ianuarie 2023
Radierea de la taxe si impozite se face doar prin instrainare sau casare. Deci, trebuie sa nu mai fie proprietar.
Radierea de la taxe si impozite se face doar prin instrainare sau casare.

Eronat !
Exista si se practica institutia radierii la cererea proprietarului
Acte necesare radiere auto la c e r e r e a proprietarului
1. Cerere tip radiere auto completată, semnată (ștampilată) de către proprietar, însoțită de copia unui document care atestă deținerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv
2. Certificatul de înmatriculare
3. Plăcuțele cu număr de înmatriculare
4. Cartea de identitate a autovehiculului dacă este menționată în Certificatul de Înmatriculare, în original și copie
5. Fișa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală
6. Certificatul de radiere auto completat in 3 exemplare
7. Actul de identitate al proprietarului, în original și în copie
8. Declarația pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moștenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulație și nu mai circulă pe drumurile publice în cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care dețin certificate de înmatriculare și numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime de fabricație mai mare de 30 de ani
Eu am dat mașina la remat și mi sa dat un proces verbal care nu rezolva nimic la scoaterea din evidenta fiscala am actele mașinii și numerele dar nu reușesc nimic
Eu am dat mașina la remat și mi sa dat un proces verbal care nu rezolva nimic la scoaterea din evidenta fiscala am actele mașinii și numerele dar nu reușesc nimic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere in urma suspendarii certificatului si a numerelor procustprestserv procustprestserv Mi s-au retinut certificatul de inmatriculare si numerele de circulatie din cauza ITP expirat. Repararea masinii ar fi prea costisitoare, prin urmare a-si ... (vezi toată discuția)
Radiere auto Fiesta Fiesta Am înstrăinat de ceva ani un autoturism cu probleme tehnice care necesita reparații și care a ajuns intr-un service, cumpărătorul dorind a face ... (vezi toată discuția)
Scoaterea din evidenta a mijloacelor de transport Bossde_Boss Bossde_Boss Buna ziua!... Am un autocamion care este pe firma si nu il mai folosesc dar , nici nu vreau sa-l duc la remat. Am inteles ca pot sa-l scot de la financiar ... (vezi toată discuția)