Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Este adevărat că nu îmi pot deschide cont curent ...
Discuție deschisă în Viata in Italia

Este adevărat că nu îmi pot deschide cont curent în Italia cu CI din România?

Bună..vreau să îmi deschid un cont curent în Italia(card bancar)pe care să îmi primesc lunar salariul.La bancă mi-au spus că nu îmi pot deschide un cont curent cu cartea de identitate română am nevoie de un permis sogiorno sau de o carte de identitate italiană..este adevărat acest lucru??suntem cu toții cetățeni europeni până la urmă..
~ Conținut șters la cerere ~
@roberto92
Mie la Roma, la biroul Anagrafe mi au cerut Attestato di sogiorno. In Sardegna nu mi l au facut. Drept pentru care, cei de la Roma mi l au eliberat. Este util in cazul in care vrei sa obtii cetatenia italiana.
~ Conținut șters la cerere ~