Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se mai poate primii suspendare daca sunt recidivist?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se mai poate primii suspendare daca sunt recidivist?

Buna ziua, in urma cu 6 ani am jefuit o banca si am primit o pedeapsa de 3.6 luni executare. In 2015 am fost eliberat iar acum, dupa 3 ani am comis doua furturi din magazin, furturi simple fara genti cu folii de aluminiu telecomenzi etc. Prejudiciul a fost recuperat iar acum incerc sa ma impac cu partea vatamata. Prejudiciul ambelor furturi este in jur de 1300 lei. Exista vreo sansa de a primii suspendare sau ma rog, sa scap cumva fara inchisoare?
Daca ati fost eliberat condiționat si pedeapsa inca nu s a prescris, cred ca sunt slabe sansele sa primiti o condamnare cu suspendare pentru aceasta infractiune, deoarece se considera ca este o recidiva.
Nu v a fost de niciun ajutor prima lectie...
Doar daca a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare, se poate dispune suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, ceea ce nu este cazul.
Regimul sanctionator al recidivei se stabileste in functie de felul recidivei: recidiva postcondamnatorie sau postexecutorie.
Daca va impacati cu persoana vatamata pana la citirea actului de sesizare al instantei, scapati.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ma ajutati cu un raspuns va rog mult? O cunostiinta a fst inchis 1 an si 6 luni ptr conducere fara permis. A fost eliberat conditionat si la 2 luni a condus cu alcoolemie 1.09 si a refuzat probele de sange. A fost in arest la domiciliu 7 luni si pe arest 30 de zile. Credeti ca scapa fara executare?
nu