Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate intra in somaj imediat dupa concediul maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate intra in somaj imediat dupa concediul maternal

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema.Pe 6 noiembrie 2009 voi termina concediul ingrijire copil .Trebuie neaparat ca firma sa ma reia in evidenta sau poate sa ma dea in somaj si care sunt pasii pentru acest demers.Va multumesc!
Buna ziua!
Depuneti la firma cerere de intrerupere a suspendarii contractului individual de munca incepand cu 6 noiembrie. Daca firma are probleme financiare si trebuie sa desfiinteze postul va va concedia - din motive neimputabile salariatului si veti putea intra in somaj. Nu ne-ati spus care este motivul pentru care veti intra in somaj. Firma este in lichidare sau nu doriti dumneavoastra sa continuati activitatea.
nu am reusit sa dau copilul la gradi si tb sa stau cu el ca nu are cine sa ma ajute.va multumesc!
Solicitati reinceperea activitati pt inceput.
Ati putea intra in somaj numai daca veti inceta activitatea pt motive neimputabile dvs.
Daca veti fi concediata va trebui sa mergeti la servici pe perioada preavizului de 20 zile lucratoare.
In cazul acesta va trebui sa va reicadrati in munca la angajator. Daca acesta este de acord sa desfiinteze postul, in mod normal ar trebui sa mai lucrati 20 zile lucratoare (durata minima de preaviz in cazul concediereii din motive neimputabile salariatului) si puteti intra in somaj.
Succes!
Cererea pentru reinceperea activitatii este tip de la ITM sau o scriu pur si simplu de mana?Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!