avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa concediul de maternitate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa concediul de maternitate?

pot intra in direct in somaj dupa terminarea concediului de maternitate?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:20, 11 Octombrie 2010
Depinde de situatie: unitatea si-a inchis activitatea, este in procedura de lichidare, postul a fost desfiintat, etc.
Depuneti cerere pentru reluarea activitatii. Daca postul avut a fost restructurat si angajatorul nu va poate oferii alt post va poate concedia din motive neimputabile dv. si puteti sa va inscrieti la somaj.
va multumesc pentru informatii!
E vorba despre concediul de maternitate (sarcina si lauzie) sau de CCC pana la 2 ani?
este vorba de concediul de maternitate pana la 2 ani
1. Nu puteti intra direct in somaj.
2. Faceti cerere catre angajator pentru incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
3. Daca angajatorul nu mai are nevoie de serviciile dvs. va concediaza el, prin desfiintarea postului ocupat de dvs. si acordarea preavizului de 20 de zile lucratoare, si in acest caz veti beneficia de indemnizatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prenatal alinapatru alinapatru buna ziua .............am nascut in noembrie 2011 si as dori sa stiu daca sunt obligata dupa terminarea prenatalului sa ma intorc la munca .............va ... (vezi toată discuția)
Este indicat sa-mi dau demisia? alina_f alina_f Buna ziua, De astazi sunt in concediu prenatal. La servici nu o sa ma mai pot intoarce dupa concediul de crestere a copilului de 2 ani: cu siguranta ... (vezi toată discuția)
Somaj din prenatal maridana1986 maridana1986 sunt in concediu prenatal pana pe 10 feb anul curent.am vorbit cu contabila si societatea urmeaza sa se inchida,nu se mai fac angajari...deci am dreptul la ... (vezi toată discuția)