Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa concediul de maternitate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa concediul de maternitate?

pot intra in direct in somaj dupa terminarea concediului de maternitate?
Depinde de situatie: unitatea si-a inchis activitatea, este in procedura de lichidare, postul a fost desfiintat, etc.
Depuneti cerere pentru reluarea activitatii. Daca postul avut a fost restructurat si angajatorul nu va poate oferii alt post va poate concedia din motive neimputabile dv. si puteti sa va inscrieti la somaj.
va multumesc pentru informatii!
E vorba despre concediul de maternitate (sarcina si lauzie) sau de CCC pana la 2 ani?
este vorba de concediul de maternitate pana la 2 ani
1. Nu puteti intra direct in somaj.
2. Faceti cerere catre angajator pentru incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
3. Daca angajatorul nu mai are nevoie de serviciile dvs. va concediaza el, prin desfiintarea postului ocupat de dvs. si acordarea preavizului de 20 de zile lucratoare, si in acest caz veti beneficia de indemnizatie de somaj.