Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract comodat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract comodat

Am un contract de comodat semnătura privată și am primit o citatie la politie unde am fost acuzată de evaziune fiscală și mi se insinua sa recunosc cât plătesc chirie si ca ma baga la închisoare.
Credeti ca este legal? Ce pot sa fac
Probabil ca este un contract de comodat gratuit si in aceste conditii nu trebuie sa va temeti.
La fel de probabil, ca unul dintre vecinii proprietarului unde acum locuiti este foarte curios sa stie mai multe decat trebuie si mai ales are si o cunostinta la organele de politie care in schimbul unor "servicii", i se face acest hatar.
Mergeti la politie, nu trebuie sa va fie frica de nimic, nu merge lumea la inchisoare pentru acest lucru. Daca insista sa va ameninte, comunicati-le ca le faceti reclamatie la superiori pentru hartuire. Au sa inceteze imediat cu aceste metode de intimidare. Chiar nu este treaba politiei sa se ocupe cu astfel de lucruri. sa si le execute pe ale lor si mai vorbim...
Chiar suntem curiosi de deznodamant.
Mult succes!
Fiind vorba despre o posibila evaziune fiscala este de competenta politiei sa verifice o posibila infractiune.Nu faceti declaratii fara a fi insotita de un av.
Si-a terminat treaba politia si acum urmareste "evazionistii" de la plata traxelor la ANAF.
Pe acest taram si-au gasit de treaba "baietii" cam 200-300 de ani!
Este bine. Bun sfatul dvs. de a angaja un avocat. Sigur dvs. va pricepeti mai bine, dar parca "vad" ca situatia este asa cum am propus eu.
Asteptam finalul!