Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca nu mai este luata in considerare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca nu mai este luata in considerare la calculul virsei standard de pensionare ?

Din textul legii 263/2010, varianta 2018 reies urmatoarele:
Articolul 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca acordata pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a, in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv pentru perioadele realizate in conditii speciale si conditii deosebite de munca;

Deci grupele I si a II-a sunt luate in calcul pentru stagiul de cotizare si vechime.

Pe cind:
Art. 55( 1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situația persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă;
b) conform tabelului nr. 2, în situația persoanelor care au realizat stagii de cotizare în grupa I de muncă, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, precum și în situația celor care au realizat stagii de cotizare în locurile de muncă încadrate în condiții speciale prevăzute la art. 30 alin. (1);

Se intelege din textul de la subpunctul a) ca fosta grupa a II-a de munca nu mai este luata in considerare pentru calculul de reducere a virstei standard de pensionare ?
latka, utilizator
Faceti legatura cu art.158:

(1) Perioadele de vechime în muncă realizate în grupa a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare în condiții deosebite, în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare,
Multumesc frumos.